В началото на 2011 г. покачването на цените на едро на хранителните стоки, плодовете и зеленчуците се запазва.

Това се посочва в доклад на земеделския министър Мирослав Найденов до Министерски съвет по повод създаването на експертна група, която да „наблюдава" цените, информира money.bg.

През февруари 2011 г., спрямо същия период за миналата година, цените на по-голяма част от хранителните стоки са по-високи, като най-голямо поскъпване на годишна база е отчетено при олиото и брашното, съответно 52% и 41%.

През същия период са отчетени значително по-високи цени на картофите и чесъна, съответно с 63% и 69%. Има покачване при цените на млечните произведения и варивата. Най-голям ръст на месечна база е регистриран при захарта - с 22 процента.

Поскъпването на едро на хранителните продукти, особено при брашното, олиото и месото, реално са отражение на увеличението при изкупните стойности на суровините. От началото на кампания 2010 средната изкупна цена на пшеницата на вътрешния пазар нараства със 100%, при регистриран ръст на международните стойности от около 75%. В същото време цените на едро на брашното се увеличават с около 60%, а на хляба - със 17 на сто.

Аналогична е ситуацията при слънчогледа и олиото - регистрира се ръст от около 50% при изкупните цени на слънчогледа, 16% при стойността на едро и 40% при цената на дребно на рафинираното олио, пише още в доклада на земеделския министър.

Според Найденов в условията на свито потребление се създава впечатление за липса на пазарна логика в нарастването на цените на основните хранителни продукти за сравнително кратък период от време. Това налага да се предприемат конкретни действия за ограничаване на необоснованите отклонения на цените по хранителната верига.

По думите на земеделския министър е необходимо да се създаде система за мониторинг на цените на основните храни от потребителската кошница по цялата верига суровина-преработка-търговия.

Този мониторинг ще бъде полезен инструмент за подпомагане на отделните участници да търсят диалог и договорни отношения, без да се излиза от правилата за конкуренция, отбелязва Найденов.