ГЕРБ би получила 25,1% от вота на българите, ако днес се провеждаха парламентарни избори. Това сочат данни от социологическо проучване на „Екзакта Рисърч груп". Резултатите показват, че БСП би получила 12,2% от гласовете на избирателите. За ДПС биха гласували 7,5%, за РБ - 5,5%, а за Патриотичния фронт (ПФ) - 5%. „Атака" е с 3%, а АБВ - с 2,5%.

Социолозите са на мнение, че при евентуални предсрочни избори днес, е много вероятно сегашното партийно представителство в парламента да се възпроизведе, но без ББЦ.

След Конгреса на БСП от „Екзакта" регистрират минимално покачване на електората на столетницата с 1 %. Рейтингът на одобрение на Михаил Миков обаче остава без промяна. Общественото одобрение към него е по-слабо от това, което социолозите регистрират за други леви политици като Мая Манолова, Корнелия Нинова, Георги Кадиев и Янаки Стоилов.

В проучването социолозите са включили и Велизар Енчев, който сформира „Българска пролет". През април той е получил одобрението на 15 % от българите. Оказва се, че интерес към формацията на Енчев проявяват най-често привърженици на „Атака", БСП и АБВ.

На 44% възлиза подкрепата за работата на премиера Бойко Борисов, а неодобрението към работата на премиера е „заковано" на стойността му от март - 45%, коментират социолозите.

36% от българите са на мнение, че през първите месеци на втория си мандат Бойко Борисов управлява страната по-добре в сравнение с първия му мандат като премиер. Според 21% сега Борисов управлява по-зле, отколкото през първия си мандат на този пост. 43% от всички интервюирани посочват, че не могат да преценят кое е по-доброто управление на премиера Борисов.

Резултатите от проучването показват също, че негативните оценки за работата на настоящото правителство продължават да бъдат повече от позитивните (54% : 32%).

Класацията на най-одобряваните министри оглавява Лиляна Павлова. Тя получава 53 % от одобрението на българите. След нея се нарежда Петър Москов - 49 %. Третото място остава за социалния министър Ивайло Калфин.

Столичната кметица Йорданка Фандъкова остава най-одобряваният български политик, извън лидерите на държавните институции и министрите.

Регистрира се спад от 3 % в одобрението към президента Росен Плевнелиев в сравнение с март месец. През април той е одобряван от 36 % от българите.

С 1% спрямо март расте одобрението за работата на председателя на Народното събрание Цецка Цачева, която през април е одобрявана от 29% от българите.

Лидерът на „Атака" Волен Сидеров е удвоил позитивните оценки за себе си през последния месец и сега го одобряват 12%.

Проучването показва, че негативните оценки към работата на парламента са близо три пъти по-висок дял от позитивните (63%: 22%).

Социолозите отчитат високо одобрение за работата на Българската православна църква в сравнение с други държавни институции - 51 %. 49 % от анкетираните одобряват патриарх Неофит като духовен водач на църквата у нас.

Армията и полицията са с по 35 % одобрение. Полицията обаче е по-неодобрявана от армията (50% : 36%).

Проучването е проведено от 1 до 9 април, в рамките на собствената изследователска програма на "Екзакта Рисърч груп".