Комисията за защита на конкуренцията установи, че „Топлофикация София" е извършило нарушение, изразяващо се в злоупотреба с господстващо положение на пазара на дялово разпределение на топлинна енергия между потребители в сгради етажна собственост.

Комисията наложи имуществена санкция на дружеството в размер на 338 094 лева.

„Топлофикация София" е предприятие с господстващо положение на регионалния пазар на продажба и пренос на топлинна енергия за битови нужди, като в същото време участва и на пазара на дялово разпределение на топлинна енергия между , посочват от КЗК.

Проучването установи, че Топлофикация София е злоупотребило с господстващото си положение, като е забавило навлизането на своя нов конкурент на пазара на предоставяне на услугата дялово разпределение на топлинна енергия. В продължение на 3 месеца (14.12.2011 г. - 14.03.2012 г.) топлопреносното предприятие е отказало да сключи договор с "ПМУ Инженеринг" ООД за извършване на услугата, като междувременно е предприело действия за привличане на клиентите на своя конкурент и за придобиване на права за работа със съответния модел уреди.

В писма до потребителите, в които предлага услугите си, „Топлофикация София" не ги информира, че е необходимо да сменят уредите си „Минол Местехник", които единствено "ПМУ Инженеринг" ООД може да отчита, с нови - „Сименс" или „Сенсус", в случай на избора му за топлинен счетоводител.

Санкцията е формирана въз основа на приходите на дружеството от дялово разпределение на топлинна енергия за 2011 г.

По-късно „Топлофикация София" обяви, че ще обжалва в законоустановения 14-дневен срок решението на Комисията за защита на конкуренцията. Според дружеството то е неправилно и необосновано, а размерът на наложената глоба не е определен коректно на базата на реалните приходи на дружеството от дялово разпределение на топлинна енергия през 2011 г., съобщиха от дружеството.

Компанията не е забавила навлизането на свой конкурент на пазара на дяловото разпределение в столицата, а е действала изцяло в защита на своите клиенти. Експертите на компанията са настоявали да бъдат коректно изготвени и представени необходимите документи, съобразно законодателството и след това да се пристъпи към сключването на такъв договор. В нормативната база не е изрично посочен краен срок за сключване на договор с търговец за извършване на услугата дялово разпределение.

Фирма „ПМУ Инженеринг" е оттеглила претенциите си към Топлофикация София и е заявила желанието си да бъде прекратена процедурата. Въпреки това КЗК е решила да не се съобрази с искането на фирмата - топлинен счетоводител и се е самосезирала по казуса. Предвид така посочените факти и обстоятелства Топлофикация София не е нарушила нормативната уредба и ще предприеме действия за обжалване на решението на КЗК пред ВАС.

Сумата, посочена в решението на КЗК, не може да бъде начислена в сметките на клиентите, тъй като столичани плащат според показанията на търговските уреди - топломерите, монтирани в абонатната станция на сградата.