Три наредби се обединяват, за да се гарантира здравословното хранене на децата от детските градини и училищата. Става въпрос за две наредби на Министерството на здравеопазването и наредба на Министерството на земеделието и храните, която гарантира качеството на хранителните продукти.

Това обяви министър Мирослав Найденов след среща в МС между двамата ресорни министри, премиера Бойко Борисов и родителски организации.

В контрола за изпълнението на тези наредби освен органите на Агенцията по храните и Министерството на здравеопазването, ще участват и родителски организации, за да има прозрачност. Общините също да бъдат коректни по отношение на изпълнението на тази наредба, предупреди министърът.

Цената, която ще плащат родителите за храненето на децата си в училища и детски градини с качествена храна няма да се промени, ако договарянето е директно с производителите, обяви земеделският министър. По думите му, направените изчисления на база днешните цени и договори с учебните заведения сочат, че би следвало цената да се повиши със 7-8%, но тя да бъде гарантирано качествена.

Министър Найденов изрази надежда при новите обществени поръчки, които сключват учебните заведения за доставки, да бъдат допуснати основно производители, а не толкова посредници: „Така, изключвайки посредниците, могат да се направят компенсации от цената на доставките и да не се стига до увеличение на сумите за родителите."

По думите му 7-8% от цената се равнява на около 10-15 стотинки на ден на дете или 2-3 лева месечно. „Мисля си, че всеки родител, ако трябва да я плати тази цена, за да се храни детето му качествено, ще я плати, въпреки че тя би следвало да се поеме при компенсиране в тези комисионни, които отиват при посредниците в момента", коментира Найденов.

Министерството на здравеопазването изготвя менюто, а земеделското министерство разписва това меню с какви качествени храни да бъде изпълнено, обясни министърът и обясни, че родителите са останали доволни от подготвената наредба от МЗХ. Днес Найденов ще я подпише, а здравно министерство вече обнародва своята наредба.

„Категорично няма да влизат млечни продукти със заместители, а със сурово мляко, месните произведения трябва да бъдат само от месо, хлябът и хлебните изделия - от качествено брашно", даде пример министърът на земеделието. По думите му съответните училища и детски градини ще бъдат санкционирани, ако не прилагат изискванията.

Министърът каза, че ако някой прави обществена поръчка за покупка на некачествена храна, ще трябва да я прекрати и да се направи нова след влизане в сила на обединените наредби. „Дължим на нашите деца да ядат най-качествената храна", категорично заяви още той.

Найденов обясни, че за влизане в сила на трите обединени и окончателни наредби е необходимо технологично време. Той посочи, че договорите с доставчици се сключват за една календарна година и на практика до края на 2011 г. промените няма да влязат в сила. Това ще стане от 2012 г., когато се провеждат новите обществени поръчки и се сключват новите договори.

От утре децата в училищата и детските градини ще ядат тази храна, която са яли досега. „Наредбата се разбрахме, че до 15 септември ще бъде приета и аз днес ще я подпиша, но трябваше да постигнем консенсус, а този консенсус днес е постигнат", коментира Найденов.

Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов допълни, че и БАБХ също стриктно ще трябва да следи за качествената храна в детските заведения.

Той подчерта, че много ясно трябва да бъдат регламентирани и формулирани отговорностите на всяка една от заинтересованите страни. Родителите от своя страна искат храната на децата в училищата и детските градини да е качествена, но същевременно да не се оскъпи таксата, която плащат, защото има семейства без възможности за това.

Председателят на Национален алианс „Усмихни се с мен" Теодора Пиралкова обясни, че едно дори и минимално увеличение на цените би породило дискриминация, тъй като някои от семействата не могат да си позволят да плащат допълнително.