Министерството на енергетиката следи внимателно техническото и екологичното състояние на ТЕЦ-Варна, която е втората по инсталирана мощност електроцентрала на Балканския полуостров, уверяват оттам.

Както е известно, припомнят от енергийното ведомство, в договора за присъединяване на България към ЕС е предвидено в периода 31 декември 2009 - 31 декември 2014 г. ежегодно да бъде извеждан от експлоатация по един блок от централата, ако не е приведен в съответствие с екологичните норми. Досега през всяка от предходните години е бил извеждан от експлоатация по един блок, а до края на тази година това трябва да се случи и с последния. Така в навечерието на 2015 г. енергийната система на страната е пред прага да загуби поредните 210 мегавата мощност, ТЕЦ-Варна да спре напълно, което ще бъде придружено и от съкращаване на персонал.

Министерството на енергетиката не оставало безучастно към неблагоприятното развитие на съдбата на електроцентралата. След структурирането на правителството министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна с ръководството на собственика - ЧЕЗ ЕАД, за да обсъди с него варианти за намиране на взаимно приемливо решение за бъдещето на електроцентралата.

Създадена е работна група с участието на представители на държавата и на инвеститора, която да предложи подходящ изход от ситуацията, така че да не се стигне до съкращаване на персонал, загуба на работни места и спиране на най-голямата балансираща мощност в страната, уверяват от Министерството на енергетиката.

Припомняме, наскоро от ръководството на ТЕЦ-Варна съобщиха, це централата трябва да преустанови работа от 1 януари 2015 г. Мярката се налага след като не е намерена възможност за екологизация на централата, а е необходимо да бъдат спазени изискванията на българското и европейското законодателство. Това съобщават от ръководството на ТЕЦ-а.