101-вата годишнина от обявяването на Независимостта на България бе отбелязана и в София на площад „Княз Александър І" пред Паметника на независимостта.

Това е първият паметник, изграден в памет на историческата дата 22 септември 1908 г.

Петър Константинов от „Мати Болгария" изтъкна, че тази дата отбелязва един от заключителните етапи на българската националноосвободителна революция.

„Всеки, който е участвал реално и пряко в това велико дело, е реално и пряко следовник на българската национална революция", подчерта той.

Хеликоптер заглуши речта на кмета във Вeлико Търново
Още...

Според него Независимостта е необходим исторически и политически акт, който е дал възможност на българския народ да пристъпи към осъществяване на мечтата на десетки български поколения - свободата на държавата.

Изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков изказа вълнението и преклонението си пред предците ни, помогнали за осъществяването на заветната цел - Независимостта.

„В този миг най-важно е да изкажа своето преклонение пред делото на загиналите за свободата на родината", каза Герджиков.

Той изрази и надежда, че България ще бъде свободнаи независима държава като член на ЕС. Той си полежа българите от чужбина да се върнат в една обновена независима България. „Да ни е честит денят на независимостта и той да се празнува вечно", каза още Герджиков.

„Независимостта винаги е била най-големият политически приоритет за България",заяви и проф. Кирил Топалов.

Той припомни, че по време на Средновековието България е била сред трите сили. В този период за страната ни се характеризира с военната ни и културна мощ.

По думите му още от тогава датира стремежът ни към независимост и свобода. През 9-10 век България води мъдра политика, което я прави водеща държава в Европа.

Стремежът към свободата е особено силно застъпен по време на Възраждането, като идеологията за независима република личи в делото на българските революционери - Раковски, Левски, Ботев.
Обявяването на Независимостта е чисто българска акция, чисто българска енергия",заяви проф. Топалов.

Той изтъкна, че по времето на комунизма, България отново губи независимостта си, но вече 20 години в държавата се е върнал демократичният дух.

Венци и цветя през паметника на независимостта бяха положени от името на президента Георги Първанов, от името на Столична община и „Мати Болгария".

Химнът на републиката бе изпълнен от Софийския духов оркестър и хор „Света София".

След него последва и химнът на независимостта. Празненствата продължиха с изпълнения на „Хубава си татковино", „Шуми Марица", „Питат ли ме де е зората" и „Край Босфора шум се вдига".

На 22 септември 1908 година с Манифест в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Велико Търново княз Фердинанд обявява третата Българска държава за независима.

Текстът на Документа гласи:

"По волята на незабавния цар-освободител, великият братски руски народ, подпомогнат от добрите ни съседи, поданиците на Негово Величество румънския крал, и от юначните българи, на 19 февруарий 1878 година (се) сломиха робските вериги, що през векове сковаваха България, някога тъй велика и славна.

Оттогава до днес, цели тридесет години, българският народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя и създаде от нея под мое ръководство и онова на о' бозе почившия княз Александър държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи.

Винаги миролюбив, моят народ днес копнее за културен и икономически напредък; в това отношение нищо не бива да спъва България; нищо не трябва да пречи за преуспяването й.

Такова е желанието на народа ни, такава е неговата воля. Да бъде според както той иска.
Българският народ и държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и еднакво да желаят.

Фактически независимата ми държава се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи (вериги - бел. съст.), с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждане между България и Турция.

Аз и народът ми искрено се радваме на политическото възраждане на Турция; тя и България - свободни и напълно независими една от друга, ще имат всички условия да създадат и уякчат приятелските си връзки и да се предадат на мирно вътрешно развитие.

Въодушевен от това светло дело и да отговоря на държавните нужди и народно желание, с благословението на Всевишния прогласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този ни акт ще намери одобрението на великите сили и съчувствието на целия просветен свят.

Да живее свободна и независима България!
Да живее българският народ!"
22 септемврий 1908 год.
Фердинанд I

Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г.