На този етап нямаме притеснения по отношение на охраната в изборния ден, но по отношение на оперативната работа и противодействието на купуване на гласове действително нещата са малко по-сложни. Това призна служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов в интервю за БНР.

По думите му трябва да се изработят и доказателства, които са годни за съд или най-малко да се извърши една превенция, с която да не се даде възможност да се купуват и продават гласове. За голямо съжаление, се организират групи, които купуват и продават гласове, но мога да кажа, че МВР ще продължи да следи тези процеси, включително и след изборите, т.е. до обявяване на изборните резултати от ЦИК, защото имаме информация, че ако сега си дал определена сума, след изборите може би ще се даде и останалата част, обясни министърът.

МВР вече има предотвратени опити за купуване на гласове има и доста досъдебни производства, съобщи още Бакалов и добави, че има заловени и за купуване на гласове за преференциален вот.

Бакалов посочи, че има информация за политици, които са замесени в купуването на гласове. Той заяви, че МВР разполага с "определена информация в определени посоки, за определени лица", но тези данни не били подкрепени с доказателства, затова не можело да се твърди с абсолютна сигурност.

Около 20 хиляди души от МВР ще бъдат ангажирани в изборния ден.

По отношение на бежанците, министърът коментира, че на границата има 8 РПУ, в които стоят полицаи, които стоят на границата, а не седят например да охраняват обществения ред в някоя от областите на страната. "Така че наистина проблемът от гледна точка на охраната е много сериозен, разходите също са сериозни, защото това струва около 2 млн. на МВР всеки месец, което означава, че политически решения трябва да се вземат по най-бързия начин", смята Йордан Бакалов.