Никъде в плана за управление на национален парк Пирин няма и не може да има предвидени 333 км. писти и 113 км лифтове, стана ясно на семинар в Банско.

Тези цифри са заявени като проекти в 7-те общини, които граничат с парка. Дали те ще се реализират и в какъв размер решава Министерството на околната среда и водите и Министерски съвет.

Категоричната оценка е, че почвата на ски пистите в национален парк Пирин не е замърсена и няма наличие на тежки метали, показват изследванията в парка.

Изнесените преди два дни информации за замърсявания са категорично неверни, обясниха от дирекцията на парка, цитирани от bulgariautre.bg.

Също са неверни твърденията, че дърводобивът в Пирин ще се увеличи 28 пъти. Само 2500 куб. м дървесина годишно се добиват в парка, като основно това е санитарна сеч. За 10 години напред се предвижда общото количество дърводобив да бъде евентуално около 28 000 куб. м.

За последните 10 години са изсечени 28 пъти по-малко дървен материал от допустимото и разрешеното, показват данните. Общият дървесен запас в Пирин е 7 млн. куб. м. Ежегодният прираст е 80 000 куб.

В семинара участие взеха 95 представители от общините, кметовете на Банско и Разлог, от бизнеса от целия регион, включително Юлен АД, Балканстрой АД, много неправителствени организации, сред които WWF, "Зелени Балкани", "Природа за хората и регионите", "Прозрачни планини", фондация "Биоразнообразие", осем професори, които участват в разработването на плана и др.

Окончателният вариант на плана за управление на парк Пирин ще бъде приет през октомври 2015 г. В него не се допуска определяне на конкретни писти и лифтове, нито се изнасят конкретни цифри.

Анализът показва, че около хижа Вихрен снегозадържането е 170 дни, при снежна покривка 1.5-2 метра, а в някои години и 3 метра. Средните годишни температури са -5, -6 градуса.

Интересно е, че се повишава речният оток. В парка има 140 езера. Качеството на водите е изключително добро, включително на реките Бъндерица и Глазне.