Благодаря на хърватските ни домакини за възможността да препотвърдя пред тази високопоставена аудитория ангажимента на България да работи за ускорено интегриране на страните от Западните Балкани в ЕС.

Това заяви премиерът Бойко Борисов в речта си по време на официалното откриване на срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от Югоизточна Европа, която се провежда в Дубровник, Република Хърватия.

Борисов е сред петимата основни говорители в дискусиите, заедно с колегите си от Франция, Полша, Словения и Албания.

Според българския министър-председател въпреки, че Западните Балкани все още не са част от ЕС, всички страни от региона споделят общи предизвикателства с Европа - световната финансова криза, организираната престъпност, нелегалния трафик на хора, оръжия и наркотици.

„Необходима е силна политическа воля и много добра координация на службите, за да се борим с тези проблеми.
Наивно е да мислим, че всяка една държава може да се справи сама. Именно затова е толкова важно присъединяването на всички страни от региона към една обща структура, каквато е ЕС", смята премиерът Борисов.

Министър-председателят подчерта, че признаването на съществуващите проблеми и съвместната работата за тяхното отстраняване са единственият начин за истинско европеизиране на страните от Югоизточна Европа.

 „Затова съм много щастлив от доброто сътрудничество с Хърватия, която подобно на нас е превърнала борбата с корупцията и организираната престъпност в своя приоритетна задача. Вярвам, че усилията на страната ще бъдат оценени и тя скоро ще приключи преговорите по присъединяване", каза още премиерът в приветственото си слово.

Бойко Борисов изрази мнение, че Черна Гора трябва да получи становище от ЕК и да стане официално страна-кандидат за членство в ЕС.
По отношение на Сърбия премиерът заяви, че Двустранното споразумението за стабилизиране и асоцииране е важна крачка и затова България го ратифицира по ускорена процедура, която ще приключи следващата седмица.

За бъдещето на Сърбия и нейните граждани е ключово да изяснят - и доколкото може да се разрешат - въпросите в преки разговори с Косово. Европейската перспектива на Сърбия не бива да става заложник на наследени от миналото проблеми", категоричен е българският министър-председател.

По думите му, същото се отнася и за Македония. „България е, може би, най-заинтересована от това тя да започне преговори с ЕС и да стане член на НАТО. Затова решение на спора на страната с Гърция трябва да се постигне възможно най-скоро", подчерта премиерът Борисов.

Той направи в словото си и кратък коментар по отношение на Босна и Херцеговина и Косово, подкрепяйки даването на План за действие за членство в НАТО на Босна и Херцеговина.
Борисов изтъкна, че изработването на такъв План ще е добра основа и за други външнополитически успехи на страната.
По думите му обаче лидерите на всички общности трябва да постигнат решение на въпроса с наследството на Югославската народна армия.

По повод Косово Борисов бе категоричен, че въпреки усилията на правителството в Прищина и на международните представители, все още има въпроси, които тревожат. Неотдавнашните терористични актове в Митровица са опасен опит за дестабилизиране, заяви още премиерът в словото си.