Нови сили за бързо реагиране (СБР) на НАТО ще „работят за сдържане" на Русия от агресивни действия срещу страни членки на алианса. Това обяви заместник-върховният главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа британският генерал сър Ейдриън Брадшоу, предаде ИТАР-ТАСС.

В интервю за Sunday Times генералът отбеляза, че силите за бързо реагиране ще покажат на Москва, че Русия ще се окаже в „сериозен конфликт" в случай на нападение на страна членка на алианса.

Действията на Русия свидетелстват за отклонение от нормите за водене на цивилизовани отношения със страните от Европа, смята той.

По думите му случващото се в Украйна е „агресивна, незаконна акция, която представлява фундаментална промяна в областта на сигурността в Източна Европа".

Говорейки за целите на силите за бързо реагиране, Брадшоу подчерта, че „става въпрос за сдържане", „избягване на опасни последствия, произтичащи от действия на Русия".

Според западни медии идеята за създаването на нови сили за реагиране принадлежи на британския премиер Дейвид Камерън. Тя ще бъде обявена на срещата на върха на НАТО в Уелс на 4-5 септември. В тях ще участват военнослужещи от Великобритания, Дания, Литва, Латвия, Естония, Норвегия и Холандия.

В новите сили за бързо реагиране ще има подразделения от ВВС, ВМС и сухопътните войски - около 10 хиляди военнослужещи. Командването им може да бъде възложено на Великобритания.

Според германски медии НАТО планира да разположи пет бази в Източна Европа - на територията на Латвия, Литва, Естония, Румъния и Полша.

Междувременно шефът на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че лидерите на алианса ще бъдат помолени да одобрят създаване на сили за бързо реагиране и изпращане на военно оборудване за страните от Източна Европа с цел защита от потенциална руска агресия.

Той подчерта на пресконференция, че в новите сили ще участват няколко хиляди войници на ротационен принцип от всички 28 страни членки.

В четвъртък и петък НАТО ще проведе среща на върха в Уелс, на която ще доминира украинската криза и отношенията с Украйна.

По думите му Русия нарушава основните принципи на Основополагащия акт НАТО-Русия. „Призоваваме Русия да спазва клаузите на този акт", подчерта той.

Расмусен каза, че очаква украинският парламент да промени статута на страната - необвързваща се - след парламентарните избори през октомври. Това е стъпка към евентуално членство в НАТО, отбелязва Ройтерс.

Генералният секретар на НАТО поясни, че има заплахи за алианса от случващото се в Украйна, Близкия изток и Северна Африка. Той очаква страните членки да отделят повече средства за отбрана.