„Ние ще защитим всеки съюзник". Това заяви американският президент Барак Обама след приключилата в Уелс среща на върха на НАТО 2014 г., съобщава „Гардиън".

Президентът на САЩ обяви, че лидерите на НАТО са потвърдили ангажимента за обща отбрана.

Те се ангажираха за разгръщане в Източна Европа. Те постигнаха съгласие за „авангардни" бързи сили за реагиране. И те се ангажираха да се харчат повече средства за отбрана. Това означава, че НАТО няма да покаже незаинтересованост", каза той.

По думите му Алиансът е плътно зад правото на Украйна да бъде независима държава.

Съюзниците от НАТО ще дадат подкрепа на Украйна в сигурността, включително несмъртоносни оръжия и логистична подкрепа", подчерта Обама.

Изпратихме послание на Русия, че действията носят последствия. САЩ и ЕС финализират нови санкции, които ще засегнат финансовия, енергийния и отбранителен сектор на Русия", категоричен бе държавният глава на САЩ и добави: Санкциите на САЩ и ЕС срещу Русия са в сила, но могат да бъдат отменени, ако всички точки от споразумението за прекратяване на огъня в Украйна бъдат изпълнени.

По думите му за реализирането на споразумението за прекратяване на огъня в Украйна е необходимо време.

Русия трябва да спре нарушаването на териториалната цялост на Украйна, призова той.

За споразумението той добави още, че е има „надежда", но на базата на минал опит е „скептичен". Трябва да бъде тествано споразумението, смята Обама.

Според него е постигнат прогрес само заради наложените срещу Русия санкции.

Пътят за Русия да се присъедини към международната общност все още е открит, поясни той.

Обама коментира и други проблеми.

За Афганистан той подчерта, че мисията на НАТО приключва след три месеца и че Алиансът ще премине към нова, тренировъчна мисия.

По отношение на „Ислямска държава" Обама обяви, че партньори на НАТО също ще се присъединят към мащабни международни усилия за справяне с групировката. Обама е категоричен, че „Ислямска държава" носи заплаха и че са нужни действия.

САЩ трябва да действат като част от международната общност, заяви американският президент и допълни, че до момента САЩ са провели 100 въздушни удара по терористите в Ирак.

Той бе еднозначен, че няма да бъдат изпращани американски войски да контролират райони в Сирия и Ирак.