Всички 17 кандидати за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), които са от парламентарната квота, бяха допуснати до изслушването в Пленарна зала, което ще се проведе на 11 септември.

Ударно, само за 15 минути, членовете на Правната комисия одобриха единодушно представените от кандидатите документи. Председателят на комисията Искра Фидосова обясни, че всеки един от кандидатите отговаря на изискванията - представили са доклад за имотното си състояние и изискуемите по закона документи. Фидосова не скри удивлението си относно концепциите на кандидатите за дейността им като членове на ВСС: „Забелязва се едно сериозно отношение на кандидатите, като са постъпили доста сериозни, подробни и интересни концепции".

Най-важното за всеки един от номинираните е било дали има 15 години юридически стаж и дали отговаря на изискванията на Закона за съдебната власт. Интересното е, че не е постъпило нито едно негативно становище за който и да било от кандидатите. „Становищата са изцяло положителни. Те са изпратени от колеги на съответните магистрати относно професионалните им качества, опита, който притежават и оценка за работата им като магистрати", коментира още Искра Фидосова. Странно, според нея, е защо към нито един от кандидатите няма постъпили въпроси: „Очаквах поредица от въпроси, тъй като това е процес, в който трябва да участваме активно".

Тук се намеси и червената депутатка Мая Манолова, която запита къде са 140-те въпроса, за които неправителствени организации твърдят, че вече са входирали в деловодството. Фидосова обясни, че до тази сутрин не е имало входирани подобни въпроси. След кратка устна справка стана ясно, че има „нещо от БХК, но още не се знае какво е".

Членовете на комисията бяха изненадани и от факта, че самото изслушване следващата седмица ще се предава пряко по някои медии.
По предложение на Четин Казак всички кандидати ще проследят изслушването на останалите от кошарката на Пленарна зала. За тогава са поканени и представители на дипломатическия корпус, шефът на конституционни съд, представители на неправителствените сектор, омбудсманът Константин Пенчев и тримата големи във ВСС - шефовете на ВАС и ВКС и главният прокурор.

 

Всички въпроси на неправителствените организации до кандидатите за членове на ВСС от парламентарната квата ще им бъдат зададени.
Такова уверение по-късно даде председателят на правната комисия Искра Фидосова след среща с посланиците на САЩ, Великобритания, Франция, Холандия и други.

Фидосова излезе с усмивка от залата, като заяви, че не са получили забележки относно процедурата за избор на следващото правителство на съдебната власт.
Тя благодари на посланиците за интереса им към процедурата по избор на членове на ВСС, както и за полезните съвети, които са дали.

Основните въпроси, които са обсъдени на срещата са били темите, по които ще бъдат препитвани кандидатите. Най-голямо внимание ще се обърне на темите за независимостта на съдебната система, натовареността на магистратите, цялостната реформа на съдебната система.
Основната цел е да се осигури равен старт за всички кандидати, да се създадат условия за конкурентност и състезателност. По думите на Фидосова, това са много важни условия, за да могат депутатите да добият обективна преценка и да отсеят най-добрите.

От своя страна посланиците на Великобритания и САЩ - Джонатан Алън и Джеймс Уорлик, заявиха категорично, че подкрепят усилията на правителството да осигури прозрачен избор на новия ВСС.
Българите трябва да имат доверие в институции, а за да вярват в тях, трябва да познават добре техните членове, изтъкна Джонатан Алън.

Американският му колега, за когото по-рано стана ясно, че ще бъде награден с орден "Стара планина" за особени заслуги, подчерта, че няма по-важен въпрос през следващите седмици от избора на ВСС.
Той изтъкна, че в миналото този избор е протичал по-тихо и при затворени врата, но сега, благодарение на усилията за прозрачност на настоящото управление, това ще стане явно.

Тези избори са важни не само за правителството и парламента, но и за гражданите на България, за да могат да си върнат доверието в съдебната система, заяви Уорлик и благодари на Искра Фидосова за организираната днес среща: "Госпожа Фидосова е поддръжник на справедливостта и прозрачността."

Това е една от последните прояви на посланик Уорлик у нас, тъй като на 14 септември дипломатът отпътува окончателно за родината си.
На правителствения ВИП на летището Уорлик ще даде и прощалната си пресконференция за медиите.