"Германия не обмисля намаляване на ангажимента си за приютяване на търсещи убежище", каза канцлерът Ангела Меркел в радио интервю в неделя и така отхвърли исканията на коалиционните си партньори от Християнсоциалния съюз (ХСС) за промяна на законодателството по този въпрос, предаде БТА, позовавайки се на ДПА.

Представители на ХСС призоваха да се смекчи заложеното в основния закон на Германия изискване всички търсещи убежище да бъдат приемани. Аргументът е, че това се налага, защото Германия не издържа на напрежението, което създава напливът от бежанци към нейната територия.

Меркел заяви в интервю за "Дойчландфунк", че в основния закон няма да има никакви промени и че Германия ще продължи да изпълнява Женевската конвенция от 1951 г. за статута на бежанците.

Германският канцлер повтори, че Германия трябва да ускори процеса на обработване на молбите за убежище и че тези мигранти, за които се установи, че нямат нужда от убежище, трябва да бъдат задължени да напуснат Германия. Важното е всеки случай да се разглежда отделно, дори впоследствие да се наложи човекът да напусне страната, каза тя.

Меркел повтори също, че трябва да бъдат предприети стъпки за спиране на насилието, накарало хората да избягат в Европа, и отбеляза, че и другите държави от Европейския съюз трябва да бъдат призовани да приемат повече мигранти, а не както е сега - три-четири страни да си поделят основния дял.

Тя обаче отхвърли и друго предложение на ХСС - Германия да изгради огради по границата си. "Не мисля, че оградите помагат. Видяхме това в Унгария", каза Меркел, като имаше предвид последните усилия на тази страна да попречи на мигрантите да влизат на нейна територия от Балканите.