Управленското партньорство на АБВ с първите по сила ГЕРБ е поставено на карта.
Това стана ясно от думите на Георги Първанов на брифинг след 3-часовия Национален съвет на АБВ.

Националния съвет на партията е приел позиция, с която осъжда като категорично неприемлив подхода на ръководството на ПГ на ГЕРБ по случая с дълга.
"Подчертава се негативна тенденция в отношенията между партиите в коалицията, която ни дава основания да направим извода, че по този начин се обезценява и може да се обезсмисли партньорското споразумение между АБВ и ГЕРБ", заяви Първанов.

Борисов отново влиза в своите ботуши от първия мандат
Г. Първанов

Лидерът на АБВ вече считал споразумението за замразено до получаване на доказателства за наличие на политическа воля от ГЕРБ да работят за партньорски отношения и формиране на политики.

Последният случай в това отношение са решенията, които Борисов предлага в сферата сигурност, подчерта Първанов, който бил с позитивно отношение към досегашния министър на вътрешните работи.

Все пак президентът уточни, че замрзяването на споразумението не е решение на Националния съвет. Това е негово лично мнение, тъй като в отношенията му с министър-председателя това споразумение не действало.

За предлаганата за поста от Борисов Румяна Бъчварова президентът подчерта, че израснала политически. Въпреки това, извън персоналната страна на въпроса, начинът, по който премиерът правел нещата, Първанов счита за неприемлив.

"Борисов отново влиза в своите ботуши от първия мандат", съзря Първанов. Според него министър-председателят се държи авторитарно, решава проблемите еднолично и хаотично. Това, че не е информирал собствената си ПГ, е техен проблем, но това, че не намира необходимо да информира нас, не може да продължава повече като тенденция, категоричен е АБВ лидерът.

Първанов съзира високомерие, което било присъщо не толкова на ПГ на ГЕРБ, колкото на партията. То е високомерие и по отношение на собствените им народни представители, смята той.

До 26 април Първанов остава "председател в оставка" на АБВ

Президентът начерта и линиите, които биха разклатили отношенията на АБВ с партията на Борисов. Едната е, ако се опитат да запушат мащабните реформи в социалната сфера на Ивайло Калфин. Първанов обаче не се ограничи само със социалната сфера.

"Някой греши, ако смята, че АБВ може да бъде затворена в тясната социална ниша", каза той и допълни, че стават тежки, необратими процеси в българската енергетика.

Освен на областта на енергетиката обаче, Първанов наблегна и на здравеопазването. „Ако разберем, че нашите идеи не се възприемат, то тогава ще преосмислим поведението си", предупреди президентът.

По думите му, започвала да се ерозира идеята за стабилното управление. Освен това стабилността не е достатъчна, изтъкна той. Къде е идеята за ефективното, за работещото управление, пита лидерът в оставка на АБВ. Първанов заяви, че се опитали по време на дебата за дълга да подхванат и голямата тема за модела на управление.

Иначе, по другата голяма тема, касаеща АБВ се разбра, че Първанов става "председател в оставка". Той е потвърдил своята оставка като председател на АБВ.

В решението, което сме приели, записваме, че оставката се приема от Националния съвет. Националният съвет обаче не е органът, избрал председателя и той няма правомощия да приема оставки, нито да назначава нови председатели, поясни Първанов.

Същевременно Националният съвет предложил да се проведе пряк избор на председател на 25 април. "Възложили сме на Изпълнителния съвет да разработи правила за провеждане на избора и е твърде възможно, успоредно с кампанията за пряк избор, да се проведе допитване по важни политически въпроси", поясни АБВ лидерът.

Мощно се залага на пряката демокрация в работата на АБВ, стана ясно още от думите му. На 26 април АБВ ще проведе конференция със следния дневен ред:
за развитието на АБВ като съвременна патриотична партия, за оценка на работата и оценка на правителството, както и ще разпишат дейностите си по участието в местните избори.

Първанов все още не може да каже дали ще участва в кампанията по пряк избор на председател преди да има номинации. Не съм човек, който ще се натрапи с кандидатурата си, каза той, но си остави вратичка с това, че ако бъде номиниран ще участва.

В кампанията за пряк избор на председател ще се включат не само членове, но и симпатизанти и съмишленици на АБВ.

Попитан кой ще председателства АБВ до 26 април, Първанов увери, че ще се "оправят" с колективното ръководство и още веднъж подчерта, че Националният съвет няма правомощия да избере дори временно изпълняващ тази длъжност. До 26 април той ще бъде "председател в оставка".

Георги Първанов определи още веднъж като неправилно становището на представителите на политическото ръководство за подкрепа на външния дълг. Той обаче призна, че позицията на АБВ довела до това министърът на финансите да поеме ангажимент да редуцира дълга с 2 млрд. лв., което от самото начало на дебатите е настояване на партията.

"Понеже някои от нас имат съмнение, че ще се реализира ангажиментът му (на Горанов, б.р.), възлагаме на ПГ на АБВ и на вицепремиера Ивайло Калфин да поемат функциите на своеобразен гарант за изпълнението на този ангажимент", подчерта Първанов, допълвайки, че ще следят как в парламента се изпълнява това обещание.

Очевидно, че върху решението на ПГ на АБВ е повлияло обещанието на финансовия министър Владислав Горанов, тълкува Първанов. Той обаче не вярвал на финансист номер 1. Националният съвет бил на мнение, че в тази ситуация е важно да бъде контролирана реализацията на този ангажимент заради общественото мнение.