Отлаганите реформи и растящата несигурност за икономическата политика ерозират подкрепата за правителството на малцинството на премиера Бойко Борисов, но стабилността му не е застрашена в краткосрочна перспектива заради подкрепата от десни партии, пише агенция Ройтерс в репортаж от София.

Правителството трябва да постига резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, за да поддържа доверието на Европейския съюз и да печели доверието на инвеститорите.

Най- бедната страна член на ЕС България бавно се възстановява от дълбоката рецесия, която намали доходите и рязко увеличи безработицата, удряйки популярността на дясноцентристко правителство.

 

В статията се прави преглед на дейността на правителството в икономическата и социалната сфера и посочва какви елементи да се следят, за да се прецени как ще се развие политическата ситуация в България.

По отношение на икономиката се посочва, че трябва да се следи дали реалният икономически растеж ще се окаже по-нисък от правителствените прогнози.

Това няма да засегне лева, тъй като е вързан за еврото, но може да повиши разходите по покриване на дълга, отбелязва кореспондентът на Ройтерс.

Корупцията и организираната престъпност продължават да са проблем за България 20 години след падането на комунизма. Шуробаджанащината и нуждата да се дават рушвети за осигуряване на бизнес сделки действат демотивиращо на чуждестранните инвеститори и спъват икономическия растеж, изтъква Ройтерс.

Правителството възнамерява да създаде две агенции за борба с корупцията и специализирани съдилища за ускоряване на процесите срещу корумпирани чиновници и мафиотски босове, но се сблъсква със съпротива от страна на съдебната система, отбелязва агенцията.

В това отношение трябва да стане ясно дали правителството ще запази политическата си воля за сурови мерки срещу корупционните практики. Това едва ли ще промени пазарите в краткосрочен план, но изпраща важен сигнал, че в България по-лесно се прави бизнес.