Окръжният съд в Пазарджик остави в ареста шестимата обвиняеми за разпространение идеите на групировката "Ислямска държава", престъпления по чл.109, чл.108 и чл.407 от НК, съобщиха от пресцентъра на съда. С определение съдът намери за основателно искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка задържане под стража за всички обвиняеми. Съдебният състав намира, че има реална опасност да се укрият и да извършат друго престъпление.

При постъпване на жалба от тяхна страна делото ще бъде гледано от Пловдивския апелативен съд на 9 април в 10.00 часа.

Окръжният съд в Пазарджик днес даде ход на делото за мярката за неотклонение на шестимата задържани във вторник, 31 март, при акция на ДАНС.

Прокурорът по делото Недялка Попова каза, че на един от обвиняемите е повдигнато и обвинение за незаконно притежаване на оръжие.

В Пазарджик, в Пловдив и в Асеновград шестимата са действали в нелегална група, обособена на религиозен принцип с ръководител Ахмед Муса Ахмед. Групата е притежавала дрехи, шапки, ленти, знамена, носещи символите на „Ислямска държава", която е обявена за терористична организация.

Във Фейсбук профилите на обвиняемите има много снимки, видеозаписи, колажи на „Ислямска държава". В мотивите си защо иска да останат в ареста, прокурорът посочи конкретно за всеки един от шестимата събраните доказателства.

За Йосиф Минчев от Пловдив са събрани доказателства за проповядване на религиозно-екстремистка идеология чрез показанията на двама от обвиняемите и двама свидетели. Той е определен като водач на пловдивската структура на групата на Ахмед Муса. По делото са приложени и веществени доказателствени средства, събрани на основата на специални разузнавателни средства (СРС).

Вторият обвиняем Александър Иванов е имал в своя профил във „Фейсбук" знамена с логото на „Ислямска държава". В дома му е открита книгата „Вероотстъпничество", която е с проблемно съдържание. За него също има СРС-та, които доказват контактите му с Ахмед Муса.
Александър Иванов е чел лекции в Пловдив на адреса, където живее с антидемократично съдържание. В дома му е намерена бойна пушка Щаер Манлихер - 8 мм, боеприпаси - 9 бр. патрони от 8 мм, за които той няма разрешително. Той е осъждан през 2006 година. Присъдата му е тригодишен изпитателен срок, който е изтекъл, но това е негативна характеристика за него, посочи прокурорът.

Орхан Бързак от Пазарджик присъства на снимки със знамена на „Ислямска държава". В извършената експертиза на съдържанието на профила му във „Фейсбук" е посочено, че той цели да героизира членовете на престъпни структури. Той има криминална регистрация по чл. 339 за незаконно притежаване на оръжие и криминална регистрация за нанесена телесна присъда по хулигански подбуди. Осъждан е за взрив, като му е наложена пробация. Изтърпял е наказанието си.

Райко Кърталов от Пазарджик също има проблемен „Фейсбук" профил - 5 проблемни файла със знамена на „Ислямска държава" и клипове. В превода на един от клиповете се съдържа призивът: „Напредвайте и се присъединявайте към джихада!".

В профила във „Фейсбук" на Ненко Щерев от Асеновград се съдържа масово шествие със знамена на „Ислямска държава". Той чете проповеди с антидемократично съдържание в Асеновград. В една от тях се казва: „Обявихме джихад, ще режим главите на пленените неверници!". Текстът се съдържа в профила му във Фейсбук.

Във Фейсбук профила на Веселин Стефанов от Пазарджик материалите, които се съдържат там, са с крайно радикално съдържание. Има фотомонтаж, на който собствената му снимка е на фона на двама въоръжени бойци на „Ислямска държава". Има клипове на арабски език с текст: „Ако не излезете на война, когато е нужно, Аллах ще ви накаже с много голямо наказание!".

За шестимата обвиняеми прокурорът посочи също, че имат многократни пътувания в чужбина и е възможно да се укрият или да напуснат страната, ако бъдат освободени.

Освен това, всички имат негативни характеристични справки, в които се посочва, че са настроени негативно към други религиозни общности, че са крайно фанатизирани, за някои, че за агресивни, поради което се иска налагане на постоянна мярка „задържане под стража".

Адвокатите на шестимата задържани при акцията на ДАНС поискаха съдът да не оставя в ареста техните подзащитници. Някои от юристита поискаха налагане на по-лека мярка за неотклонение, а други се обявиха директно за освобождаване от ареста.

Адвокат Иван Колев призова съдът да обяви за неоснователно искането на прокуратурата за задържането на неговия подзащитен под стража и да го освободи от ареста. Останалите се обявиха за по-лека ярка като посочиха, че няма основания да се смята, че задържаните могат да се укрият или да извършат друго престъпление.

Адвокат Стефан Димитров каза, че към момента логото на Ислямска държава не е обявено за лого на антидемократична организация. В отговор прокурор Недялка Попова показа експертиза, която визира разликите между логото на Ислямска държава и символите, използвани от мюсюлманите през 7 век.

Експертизата на пушката, открита при един от обвиняемите - Александър Иванов, показва, че пушката е годна за стрелба. В дома му са намерени още 5 сигнални пистолета, които не са визирани от обвинението, но при лека поправка може да се използват за бойно оръжие.

Прокурор Попова каза също, че са разпитани 30 свидетели, сред които четирима са със скрита самоличност. Приложени са веществени доказателствени средства на основата на СРС, които доказват връзката между членовете от групата и техните деяния.

Събраните материали до тук са 24 тома, като том 18 е в две части. Обвиняемите заявиха, че са невинни, че имат семейства и деца и че не възнамеряват да напускат страната или да се укриват и поискаха от съда да бъдат освободени.