Най-голямата социална мрежа Facebook е сключиlа споразумение с държавните органи на САЩ във връзка с разследване по повод на обвинения, свързани с настройките на сигурността в сайта, съобщава kaldata.com.

Според източници на вестник Facebook е сключил споразумение с федералните власти, според което през следващите 20 години социалната мрежа ще бъде проверявана периодично, за да се види как пази личната информация на потребителите.

Освен това, на Facebook ще бъде забранено да прави публични потребителските данни без изричното разрешение на хората.

Разследването на американското Министерство на търговията започна още през септември и беше инициирано от представители на законодателните органи на САЩ. Основна причина за започването му бяха данни на експерти, които сочеха, че социалната мрежа следи потребителите със специални бисквитки, дори когато те са излезли от акаунтите си във Facebook.

Все още няма официална информация за споразумението както от страна на федералните органи, така и от Facebook.

Това не е първото споразумение от подобен характер между американската държава и частна интернет компания. В началото на годината Google се съгласи на подобни мерки, заради проблеми с Buzz - един от ранните опити на информационния гигант в сферата на социалните мрежи. Федералните служители ще проверяват периодично Google в разстояние на 20 години.

В новата социална мрежа Google+ е обърнато много по-голямо внимание на настройките за контрол над потребителската информация и от Google правят всичко възможно да не повтарят предишните грешки.