240 млрд. евро годишно харчат европейските икономики за справяне с психични разстройства и психосоциални рискове на работниците.
Това стана ясно от пресконференция на КНСБ на тема „Синдикатите и тяхната роля в борбата със стреса и психосоциалните фактори на работната среда" по повод Европейската седмица по безопасност и здраве при работа.

Според резултати от проучване на Европейската агенция по безопасност и здраве при работа около 25 % от работещите в България смятат, че случаите на стрес на работното място са чести и много чести. Само 7 % посочват, че не са подложени на стрес, а 40 %, че случаите на стрес са редки.

Според проучването на общественото мнение в Европа, най-често посочваните причини за стрес на работното място са реорганизация или несигурност на работното място (72 % от анкетираните).
Според 66 % причина за стрес на работа е удълженото работно време или прекомерно работно натоварване. За 59 % стресът на работното място идва от тормоз и нагрубяване.

Подобни са данните и за страната ни. 57 % от българските работници са стресирани заради несигурността на работното място. 44 % пък се оплакват от тормоз и нагрубяване на работа.
За 43 % от нашите работници стресът идва заради удължено работно време и претоварване, а за 38 % причина за стреса на работа идва от неразбиране от страна на колегите или ръководството при изпълнение на работните им задължения.

Слава Златанова, заместник-председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването в КНСБ, изтъкна, че медиците ни са подложени на силен стрес. Направена е анкета сред медицински работодатели за стреса на работното място. Резултатите показват, че 82 % са били подложени на устен тормоз, каза Златанова. Само 5 % са се обърнали към работодателя, а само 14 % към синдикалните ръководители.

Сектор „Образование" е най-стресовият. На второ място е „Здравеопазването". Журналистите са на 4-то -5-то място по стресиращи професии според европейските нормативи.

Тези, които работят за себе си в сферата на изкуството, пък са ней-нестресирани.

25 % от работещите в Европа смятат, че работата се отразява зле на тяхното здраве. За 1/3 от европейските работници балансът между личен живот и служебен е нарушен. Независимо от високите нива на стрес, само 9 % от българските работници и служители смятат, че решаването на проблемите, свързани със стреса, е на много добро ниво.
32 % определят решаването на проблема със стреса като по-скоро добро, а 49 % считат, че проблемите със стреса не се решават на добро ниво.
Работодателите носят законова отговорност да гарантират, че рисковете на работното място се оценяват и контролират ефективно.