По-ярката слънчева светлина през пролетния сезон може да причини сериозни поражения на ретината и развитие на вътрешно перде при неразумно излагане на слънце.

Това заяви д-р Лилия Рязкова, офталмолог от Специализираната очна болница „Академик Пашев", цитирана от health.bg.

В някои случаи ултравиолетовите лъчи благоприятстват и развитието на очни тумори, предупреди д-р Рязкова.

Тя подчерта, че особено вредно е да се посещава солариум, тъй като дори специалните очила не могат да предпазят очите от масираното ултравиолетово излъчване.

По думите й, по-уязвими са светлите очи, тъй като съдържат по-малко защитен пигмент. Както и по-светлата кожа, те по-лесно се възпаляват при продължително излагане на слънце.  

При съмнения за увреждане на ретината се използва тест - т. нар. решетка на Амслер, която представлява графично изображение и може да се прилага от пациентите вкъщи.  

„Това е много надежден метод за ранна диагностика на болестни изменения в ретината. Тестът не е свързан със специални разходи, затова всеки може да го използва." - поясни д-р Рязкова.   

Полените на цъфтящите растения, които са друг рисков фактор през пролетния сезон, могат да предизвикат очни проблеми при хората с алергии.

„Полените не влияят на зрението на хората, които не са чувствителни към тях. В случаи на алергия обаче, те могат да предизвикат алергичен конюнктивит. Симптомите са зачервяване, сълзене, сърбеж.
В такъв случай трябва да се потърси офталмолог и не бива да се разчита само на общото противоалергично лечение. Има локални противоалергични капки, които са с много добър ефект, но трябва да бъдат изписани от очен специалист." - заяви д-р Рязкова.

Нейният съвет е слънчевите очила да се носят през цялата година, т ъй като очите се нуждаят от защита не само през пролетно-летния сезон.