Председателят на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова се обяви против идеята за намаляване ДДС за лекарства. Според нея това няма да доведе до поевтиняване, а и ще се наложи да се вдигват други данъци, съобщава БНР.

"ДДС-то е основният приходоизточник. Ако ние тръгнем да намаляваме ставките на ДДС на една или друга стока, означава, че трябва да търсим компенсиране на приходите от други данъци", посочи тя.

По думите й приходите в бюджета трябва да се гарантират и те се гарантират от данъци. Различните ставки на ДДС за съжаление водят до неравнопоставеност на различните браншове, до изкривявания, поясни тя.

"Ние имаме един такъв пример с туризма. Какъв беше резултата от това - понижаване на цената на туристическата услуга, развитие на туристическия бранш в подходяща посока? Всички ние знам резултата. Аз категорично смятам, че намаляването на ДДС в една или друга стока в никакъв случай не водят до намаляването на цената за потребителите и не смятам, че това е правилния път", обоснова се Менда Стоянова.

По-рано днес пред bTV министърът на здравеопазването Стефан Константинов коментира, че намаляването на ДДС върху лекарствата у нас е едно от нещата, които трябва да се направят за намаляване цените на лекарствата.

По думите му по-високо от нашето ДДС върху лекарствата е само това в Дания и Исландия, където ставката е 25%. В Австрия е 10,% Белгия 6%, Кипър 5%, а в Малта 0%.