Париж e домакин днес на международна конференция, която ще набележи стратегия за борба срещу терористите от "Ислямска държава".

Във френската столица присъстват представители на 20 държави, сред които американският държавен секретар Джон Кери и руският министър на външните работи Сергей Лавров, отбелязва "Франс прес".

Конференцията ще се опита да разпредели ролите на различните страни в международната коалиция срещу радикалните ислямисти. Друга цел на срещата е блокирането на финансирането на джихадистите.

Очаква се обаче не всички решения да бъдат огласени в публичността. Няма да бъде съобщено кой ще нанася удари, къде и в какъв момент.

На срещата ще се обсъди и помощ за Ирак във формирането на новото правителство, както и да се ускори предоставянето на хуманитарна помощ за населението в размирни региони.

У Запада буди тревога каква ще е позицията на Русия, с която Западът влоши отношенията си заради Украйна. Не е ясно също какво поведение да се възприеме към Иран - ключов регионален фактор.

Френският външен министър Лоран Фабиюс иска Техеран, чийто шиитски режим подкрепя Багдад срещу сунитските джихадисти от "Ислямска държава", да участва в конференцията. Американският му колега Джон Кери обаче е против.

Друг щекотлив въпрос е ролята, която отделните държави трябва да изиграят. Турция е в особено деликатна ситуация- съюзник в НАТО, съседка на Сирия и Ирак, страна, на чиято територия е разположена ключова военновъздушна база, от която американците могат да атакуват джихадистите в Ирак.

"Ислямска държава" държи 46 турски граждани за заложници в иракския град Мосул, но до момента Анкара отказва всякакво активно участие във военни операции.

При откриването на конференцията френският президент Франсоа Оланд заяви, че няма време за губене в борбата срещу джихадистите в Ирак и призова за пълна подкрепа за умерените бунтовници в Сирия.