Свободата не ни е подарена, пише в поздравителен адрес, разпространен от правителствената пресслужба.

"На днешния ден през 1878 година в Сан Стефано, две империи - Руската и Османската, сключват предварителен мирен договор, една от клаузите на който е създаването на Княжество България. С този акт българите връщаме своята държавност след близо 5 века чуждо управление. Свободата ни обаче не идва даром. Тя е резултат от смелостта, дързостта и пролятата кръв на хилядите български възрожденци, които организират широка национална съпротива, провеждат десетки въстания, с които в крайна сметка предизвикват Руско-турската война, и не на последно място - взимат решително участие във войната като опълченци", гласи текста.

По-надолу писмото продължава: "Затова, 3 март е събирателен символ както на свободата на България, така и на храбростта на всички онези наши прадеди, които пожертваха живота си, за да извоюват свободата ни".

В обръщението се виждат ясно християнските ценности, които България е успяла да съхрани през 500-те години турско робство. "Днес, 137 години по-късно, българите се нуждаем повече от всякога от смирение и единение. Уверен съм, че само ако започнем да работим заедно за постигане на националните приоритети, ще успеем да променим съдбата си и да постигнем целите, които като нация си поставяме. Примерът от българското Възраждане ни показва, че сме народ, способен да промени хода на историята, стига да имаме ясна кауза. Нека и на днешния 3 март да склоним глава пред подвига на хората, които загинаха, за да живеем ние като свободни граждани. Но да не забравяме и завета на Васил Левски, че в свободна България, всички граждани, независимо от техния етнически и религиозен произход, ще се подчиняваме на един закон и ще бъдем равноправни".

Ясното послание за разпределените задължения прозират в посланието, отправено от пресофиса на Министерския съвет. "Свободата е право, но и отговорност. Затова, 137 години след онзи исторически 3 март, трябва ясно да поемем отговорността си към нашите деди и да превърнем родината си в онази просперираща европейска държава, в името на която те пожертваха живота си", гласи писмото.