Между 1 млрд. лева и 1 млрд. евро ще бъде размерът на инвестицията, която ще бъде направена от консорциума около френската компания „Тотал", който миналата година получи концесия за проучване за природен газ в блок „Хан Аспарух" в Черно море. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на първата регионална газова конференция, провеждаща се в хотел „Шератон".

По думите му в следващите няколко месеца чуждестранният консорциум ще извърши равнинни и обемни проучвания на територията, намираща се дълбоко в Черно море. Очаква се в рамките на 3 години да бъдат извършени и първите сондажи. Те ще бъдат два на брой. Единият ще е на дълбочина 5 000 метра, а другият ще е на дълбочина 6 000 метра, каза още Добрев.

Добрев посочи, че сериозен интерес е проявен и към блок „Терес" в Черно море като за последния месец две европейски и една американска компания са закупили документи във връзка с концесията на находището.
Припомняме, че до средата на януари само една компания беше проявила интерес към находището.

Добрев посочи още, че правителството работи усилено и за даване на концесия за проучване в блоковете „Силистар" и „Света Марина". По думите му дори и само в едно от полетата, ако се открият запаси от природен газ, те ще стигнат за осигуряване на енергийните нужди на България в следващите няколко десетки години.

Нищо не пречи мораториумът върху проучването и добива на шистов газ да остане с години. Така министърът на икономиката коментира бавната работа на специализираната комисия към Народното събрания, която се занимава с въпроса за намиране на добри практики в добива на природен газ по този начин.

Мораториумът остава и няма промяна в позицията на правителството и парламента, посочи още Добрев.

Министърът коментира и последните действия в Румъния и Великобритания, които промениха позициите си относно добива на шистов газ и вече там има договори за извършване на такива проучвания.

По думите му тези страни искат да настигнат САЩ, където след откриването и разработването на тези находища се стигна до революция и в момента цената на природния газ там е 6-7 пъти по-ниска.

Цената на природния газ в Америка е 70 долара за 1000 куб. м, у нас е над 400 долара, а в Румъния е близо 500 долара, посочи Добрев.
Според него тези цени карат останалите държави да преосмислят решението си за добив на шистов газ, но те нямат и толкова алтернативи, колкото ние имаме.