България ще дари на Афганистан патрони, минохвъргачки и бинокли за 7.840 млн. долара, предвижда одобреният от правителството проект на споразумение за безвъзмездно предоставяне на въоръжение и бойни припаси между България и Афганистан.

Безвъзмездната помощ бе поискана от министъра на отбраната на Афганистан от страните-членки на НАТО в подкрепа на оборудването на афганистанската армия.
Дарението е част от българския принос за възстановяване на държавата, като министерството на отбраната води предварителни разговори с Канада за транспортиране на боеприпасите.

Повишаването на степента на сигурност в Афганистан е свързано както с осъществяването на операцията ISAF, така и с възможността Афганистанската национална армия да оперира самостоятелно или съвместно с коалиционните сили.

Със споразумението се създава необходимата правно-нормативна база за оказване на помощ на афганистанските въоръжени сили, като се регламентират правата и задълженията на двете страни при предоставяне на дарението.

Правителството упълномощи министъра на отбраната Веселин Близнаков да подпише споразумението, след което то ще бъде предложено за ратификация от Народното събрание.

Също дне, правителството реши да удължи с 1 година участието на българския военен контингент в хуманитарната мисия по охрана на Центъра за репатриране на бежанци в лагера "Ашраф" в Ирак.

Условията остават същите като в настоящата мисия, гласи одобреният проект на споразумение със САЩ.

Както и досега, ще бъдат изпълнявани задачи по охрана на лагер с ирански граждани със статут на бежанци съгласно международното хуманитарно право, с прякото участие на Международната организация на червения кръст.

Припомняме, страната ни участва в операцията с военен контингент в състав до 155 военнослужещи, от които рота за охрана от 120 души и национален поддържащ елемент до 35.
Срокът изтича на 31 март тази година.

Правителството смята, че продължаването на участието на България в коалиционната операция в Ирак под тази форма е от значение както от гледна точка повишаване на българския принос в процеса на възстановяване на Ирак, така и за авторитета на страната ни като надежден партньор, съобщават от правителвствената пресслужба.

Споразумението ще бъде сключено чрез размяна на ноти и подлежи на ратифицирането от Народното събрание.