emaxpress
Отпадат посредниците при доставката на газ и сделките ще се сключват директно с „Булгаргаз".

Това съобщи на пресконференция в резиденция "Евксиноград" премиерът Бойко Борисов след подписването на пътната карта за проекта "Южен поток".

Постигнати са и по-ниски цени на руския газ за България, допълни още премиерът, цитиран от БНР.

По думите на Борисов газовите преговори между България и Русия не са били никак леки.

Според него преговорите са вървели трудно, защото Руската федерация калкулира цените на газа по пазарен принцип и с тези цени руският газ не е продаваем на българския пазар, което води до фалита на много фирми.

Руският енергиен министър Сергей Шматко заяви от своя страна, че Русия е заинтересована не само от това българските потребители да използват руски природен газ, но и от инвестиции в сферата на газификацията в България и по този повод също ще се водят преговори с българското правителство.

Съществено ще бъдат подобрени условията за доставка на газ за градовете в югозападна България от януари 2012 г., заяви Шматко и допълни, че преференциалните обеми от руски природен газ ще останат и след 2011 г.

До 15 август ще приключат конкретните договорености между двете страни, а на 30 юни следващата година ще бъдат подписани самите договори.

Според Борисов разговорът му с Владимир Путин е повлиял изключително за ускоряването на преговорите между двете страни.

Припомняме част от този разговор, цитиран от Борисов преди дни:
"Ти ми каза, че това е един добре структуриран проект (АЕЦ Белене, б.р.), а там има един гьол" и той ме разбра по-добре от всички политици в България.
Борисов попитал Путин: „Ти, ако видиш какво са направили, ще ги пратиш ли в Сибир? Ще ги пратиш! А аз съм ги дал само на прокурор"...

Конкретните цифри от параметрите на бъдещите газови доставки не бяха съобщени, тъй като според Борисов, останалите европейски страни следят новините от България и това може да утежни ситуацията.

Що се отнася до подписаната пътна карта за „Южен поток", предвижда се през февруари следващата година да бъде готово предпроектното проучване, както и съвместната компания.

В сряда правителството ще вземе решение по новите тръби от този проект на територията на България да бъдат увеличени обемите на природен газ до 63 милиарда кубически метра, а транзитните такси се запазват.

Борисов заяви, че проектната карта за „Белене" вече е готова, но продължават да се търсят сериозни европейски инвеститори. Предвижда се проговорите по този проект да приключат до 15-20 септември.

Малко по-рано пътната карта за "Южен поток" бе парафирана с подписите на министъра на икономиката Трайчо Трайков и Сергей Шматко в резиденция "Евксиноград".

Подготовката за предпроектното включване и създаването на обща българо-руска компания за осъществяването на проекта "Южен поток" е основната цел на преговорите между българската и руската страна.

Целта на създаването на пътна карта е да разпише сроковете, в който ще се осъществи проектът.

Припомняме, вчера министър Трайков заяви, че ако с руската страна не бъде постигнато споразумение за намаляване на цената на газа, България едва ли ще подпише пътната карта за проекта „Южен поток".

Газопроводът „Южен поток", чиято дължина е 900 километра, започва от Джубга, Русия и преминава по дъното на Черно море до Варна.

На Балканския полуостров се разклонява и достига до Южна Италия през Гърция и Йонийско море и до Северна Италия през Сърбия, Унгария и Словения.

Предвижда се по газопровода да се транспортират 63 млрд. куб. м. природен газ годишно, като до 2015 г. по него се очаква да преминават около 35% от общия обем на руските газови доставки за Европа.

От „Овергаз" отказаха коментар на новината за отпадането на посредниците. През месец май изпълнителният директор на дружеството Сашо Дончев заяви, че от 2011 г. „Овергаз" излиза на свободния енергиен пазар, където от 1 юли всеки може да търгува и ще доставя директно природния газ на потребителите, като плаща само такса на преносния газов оператор „Булагргазтранс".

Според бившия енергиен министър Румен Овчаров тази договореност трябва да залегне и в договор.

Новината за отпадането на посредниците е хубава, стига да бъде вярна, заяви Овчаров.

Според Мартин Димитров отпадането на посредниците е добра идея, но по-важното според него е да се договори спадане в доставната цена на газа и да се разделят проектите „Белене", „Южен поток" и „Бургас - Александруполис".