Няма причина за нападение срещу Иран, категоричен бе иранският посланик Голамреза Багери-Могадам по време на пресконференция в посолството на ислямската република у нас.

Аз съм сигурен, че българският народ няма да приеме политика срещу Иран, заяви той и подчерта, че отношенията между двете страни се основават на приятелство и поради тази причина се развива търговският обмен.

Санкциите вредят на развитието на търговските отношения, но тази политика не се приема от хората, каза още посланикът.

Дипломатът изтъкна, че Иран разполага с огромен ресурс от енергия и изрази недоумение защо хората в Европа трябва да бъдат ограничени и да нямат достъп до него. Защо хората в Европа трябва да понесат загуби заради грешна политика на своите управници, попита той.

Ционистическият режим, ако се тревожи за своята разруха - тази тревога е резултат от неговите действия, коментира още Могадам.

Посланикът подчерта постиженията на Иран, положителното търговско салдо, развитието на фармацията, нанотехнологиите и други съвременни производства.

Могадам отбеляза още, че според икономическата наука САЩ е една фалирала държава, а Европа не може да реши проблема с Гърция и протяга ръка за помощ към Китай.

За развитието на Иран посланикът допълни, че санкциите на Запада са направили така, че иранците да имат по-силна воля за изграждане и развитие на производствената инфраструктура.

Посланикът изтъкна, че според последните данни на МВФ за миналата година с 930 милиарда долара БВП Иран е 17-тата икономика в света. Той допълни, че преди Ислямската революция само 2% от населените места в страната са имали канализация, водоснабдяване и ток и сега 98% вече са с вода, ток, телефон и даже газ.

Брутният вътрешен продукт на глава от населението има увеличение от 100%. В различни научни области като ядрената енергетика и нанотехнологиите, стволовите клетки и други, ние сме сред първите в света. Развитието на науката в Иран миналата година е 11 пъти по-голямо от средната стойност за света, подчерта Могадам.

По думите му колкото и враговете на иранския народ да искат да намалят светлината на тяхната революция няма да успеят да го направят. Нашата революция остава вдъхновител за другите народи, убеден е той.

Могадам изрази съжаление, че ЕС не е поел конструктивен път по отношение на Иран. Единственото, което знаят, е да налагат санкции, да заплашват и да осъждат. Въпреки че те самите заявяват, че са приели политиката на моркова и на тоягата, тази политика показва само тоягата, заяви посланикът и поясни, че някои европейски държави след ислямската революция и ЕС в последните няколко години използват тази политика.

Посланикът беше категоричен - ние не приемаме вътрешното притискане. Няма да приемем и външното. Иран има хиляди години културно и исторически минало и иранският народ е поставил началото на много от цивилизационните движения в историята, коментира той. С този народ не можеш да водиш разговор с езика на налагането и заповядването, изтъкна Могадам.

Според него Европа трябва да промени своето поведение.

По думите на посланика напоследък Европа със своите грешни действия е налагала санкции на вноса на ирански петрол и също е запорирала имущества на централната банка на страната. Това повече ще навреди на европейците отколкото на иранския народ.

Ще видите резултата на тази грешна политика в покачването на разходите на хората за горива, предупреди той и добави, че от деня, в който европейският съюз наложи нови санкции на иранския петрол цените на петрола ще се повишат.

И това е без ответни действия от страна на Иран, отбеляза дипломатът, допълвайки, че Иран е дал възможност на държавите от Европа да се откажат от своето грешно действие. Той обясни, че страната му няма желание да използва стратегическата стока като уред за увеличаване на напрежението и да пречи на другите хора по света. Могадам намекна обаче, че Иран няма да стои тихо и спокойно при враждебни действия срещу страната.

Запитан колко време ще изчака страната му, посланикът каза, че това зависи от динамиката на събитията и това, което ще решат управниците в Иран. Той изрази недоумение как Европа може да оправдае налагане на подобни санкции на Иран, когато има такива условия като сегашната тежка зима в Европа. Това дали не може да се интерпретира като удар срещу себе си. Това да ли не е знак за замръзване на мозъка, попита посланикът.

По темата за ядреното оръжие, дипломатът изрази учудване как си затварят очите за истината онези, които казват, че иранските ядрени действия са насочени към създаване на оръжие. Той припомни многократните проверки на МААЕ, както и че иранските обекти се наблюдават от камери 24 часа в денонощието и отбеляза, че Иран е доказал, че неговите действия са в рамките на правилата на агенцията.
Посланикът препоръча по този въпрос докладите на МААЕ вместо изфабрикувани доклади от шпионските централи.

Дипломатът коментира и темата за подготвян удар от Израел срещу Иран. Защо тези държави, които се представят като защитници на човешките права, не казват нищо срещу тази държава, която не прилага никакви правила, попита той.

Как със своите двойни стандарти те окуражават тази държава всеки ден да отправя заплахи срещу един народ и кои имат интерес от това всеки ден да удрят барабаните и да вдигат шум около нова война, попита Могадам и подчерта, че хората задават тези въпроси.

Той изрази недоумение ционистическият режим въз основа на кое право иска да напада Иран.
Онези, които показват, че това действие на Израел е правилно и законно, защото може би в бъдеще може да бъдат нападнати с ядрено оръжие, защо те също не казват, че ционистическият режим има стотици ядрени оръжия и защо този режим е затворил своя режим срещу инспекторите на МААЕ, попита още посланикът.

Могадам иска да разбере защо никой не пита защо Израел не иска да подпише договора за неразпространение на ядрено оръжие.

Той подчерта, че всеки ден израелската страна пише различни сценарии за нападение над Иран и че ще бъде отговорна пред хората и пред историята. Ние не търсим война и не приветстваме никакво действие, което води до това, но ако станем обект на агресия, ще отговорим така че те да съжаляват, заяви той.

По повод коментарите около посещението на Хилъри Клинтън у нас, а именно, че щели да се подготвят българо-американските бази за евентуален удар срещу Иран, посланик Могадам заяви, че историята и приятелските отношения не създават предпоставки за водене на подобни разговори.

Вярвам, че ако някой така твърди или ако някой говори по подобна тема с българските управници, ще се срещне с много силна отрицателна реакция, допълни той.