Българска народна банка е проверявала Корпоративна търговска банка (КТБ) паралелно с назначените одиторски фирми - „Делойт Одит" ООД, „АФА" ООД и „Ърнст енд Янг
Одит" ООД. Това става ясно от доклад на централната банка относно КТБ, изпратен днес до депутатите от 43-тото Народно събрание.

Това е станало в периода между 7 юли и 14 октомври, като БНБ е изпратила цял футболен отбор в затворената финансова институция - цели 22 инспектори. В самия доклад се споменава, че стандартно в подобен род проверки вземат участие между 3 и 6 души.

Всеки един от вложителите в КТБ може да осъди държавата, притеснен Пенчев
Още...

Собствената проверка на БНБ не беше известна до този момент, а с тази роля бяха натоварени наетите одиторски компании. Като основен задача на инспекцията от БНБ посочват проверката на кредитните досиета.

По време на инспекцията прегледала 146 броя кредитни досиета на 66 броя кредитополучатели от кредитния портфейл на банката към 31.05.2014 г., с обща балансова стойност преди обезценка в размер на 2 481 303 000 лева.

Проверката установява, че при половината от досиетата липсва важна документация - актуално състояние, документи за обезпечение и други.

Докладът на БНБ разкрива и други подробности - че 86 фирми-кредитополучатели са регистрирани на едва 7 адреса. И още нещо: 6-ма служители на банката са били вписани като управители на дружества, получили кредити от самата нея.

„Тези техники са позволявали на банката да заобикаля законовите изисквания, като прикрива съществуването на лица намиращи се в „тесни връзки", които са носители на общ кредитен риск, като по този начин отново поддържа изкуствено високо качеството на кредитния си портфейл", пише БНБ в доклада си до депутатите.

От БНБ установили също така две големи кредитни експозиции не са били докладвани на централната банка. С други думи, някой е теглил сериозни суми без да знанието на надзора.

БНБ констатира също така, че изводите от проверката й съвпадат с тези на одиторите и нейният доклад също заминава за прокуратурата.

Управителният съвет (УС) на БНБ призовава народните представители да бъде създадена временна комисия с участието на всички парламентарно представени сили, която приоритетно да обсъди казуса около КТБ още със започването на деловата работа по структурирането на 43-тото Народно събрание.

От съобщението, публикувано на сайта на БНБ, става ясно, че докладът съдържа детайлна информация за народните представители от 43-тото Народно събрание на Република България за събитията и всички предприети действия и взети решения от БНБ по отношение на групата КТБ от 20 юни 2014 г. (датата на поставяне под специален надзор на КТБ) до настоящия момент.

БНБ подчертава, че част от приложената информация за първи път се представя пред народните представители и широката общественост. Тя предоставя в подреден вид подробности за първоначалното финансово състояние на КТБ и ТБ „Виктория", изводи от новата надзорна проверка в КТБ, комуникацията с основните акционери, както и кореспонденцията на БНБ с Европейската комисия, Европейския банков орган и Международния валутен фонд.

В доклада се съдържа финансова информация за „Корпоративна търговска банка" АД към 31.03.2014 г. и резултатите от последната надзорна инспекция, извършена в банката в периода 20.05.2013 г. - 08.07.2013 г., както и финансова информация за Търговска банка „Виктория" ЕАД към 31.03.2014 г. на база предоставената от самата банка финансова отчетност и резултатите от последната надзорна инспекция към 31.03.2013 г.

От Централната банка посочват, че в доклада е отделено внимание на целта, обхвата и изводите на надзорната инспекция в „Корпоративна търговска банка" АД, извършена в периода 7.07.2014 г. - 14.10.2014 г., на база данните към 30.06.2014 г.

Очертани са последващите стъпки, които да бъдат предприети, съгласно действащото законодателство.

От БНБ уверяват, че представянето на тази обширна информация съответства на принципа за откритост и прозрачност в работата й. Целта е приложеният доклад да хвърли допълнителна светлина върху действията на БНБ, които от самото начало, в тяхната логика и последователност, са подчинени на стриктното следване на действащата законова рамка и процедури.

Стремежът на БНБ е да подпомогне народните представители при вземането на своевременни и адекватни решения, отчитайки кратките срокове, свързани със срока на специалния надзор върху двете банки, който изтича съответно на 20.11.2014 г. за КТБ и на 22.11.2014 г. за ТБ „Виктория", се посочва още в съобщението.

От БНБ уверяват, че остават на разположение на народните представители със своя експертен потенциал. Банката изразява готовност по всяко време да отговори на допълнителни въпроси и да предостави допълнителна информация в рамките на компетенциите си, включително при разработването на нови законодателни решения, ако 43-тото Народно събрание прецени, че такива са необходими.

Пълният текст на доклада можете да видите тук.