Не виждаме смисъл да оставаме в България, заявиха завърналите се наши медалисти по информатика от международната олимпиада в Канада.

Нашият отбор беше от четирима ученици, които донесоха на България 4 медала - два златни, един сребърен и един бронзов, като възпитаникът на Природоматематическата гимназия в Шумен Румен Христов, освен златен медал, стана втори в света от 292 участници.

Румен изтъкна, че са му трябвали 5 години подготовка за представянето на тази олимпиада. Успехът си той каза, че дължи на усилените тренировки по решаване на задачи.

Той бе категоричен, че не го влече научната дейност, а иска да работи в голяма софтуерна компания в чужбина.
Условията в България не са никак привлекателни за разлика от тези навън, каза вторият в света по информатика.

Кампусът, където се състоя олимпиадата например, не може изобщо да се сравнява със Студентски град в София, сподели още Румен.

Другият български златен медалист Владислав Харалампиев, който учи в СМГ, разказа че на Олимпиадата е имало задачи, които са били много интересни и истинско предизвикателство.
Той заяви, че не е бил предварително сигурен в успеха си и че много се радва, че има златен медал, защото просто се е сетил как се решава задачата.

Сребърният медалист Антон Анастасов от математическата гимназия в Хасково също сподели, че се е подготвял 4-5 години, че на олимпиадата в Канада е имало наистина трудни задачи и че конкуренцията е била огромна.
Според него също условията в България за развитие не са привлекателни. Бих искал да остана в България, но не виждам смисъл, каза той.

На това мнение е и бронзовият медалист Михаил Ковачев от Природоматематическата гимназия в Шумен, който също мисли да продължи пътя си извън страната.

Задачите на олимпиадата в Канада са били с лесна част и с много трудна част, тъй като идеята на авторите е била всеки да може да започне решаването им, но малко да могат да довършат, разказа зам.-ръководителят на българския отбор проф. Стоян Капралов от ТУ-Габрово.

От участниците се е изисквало логаритмично мислене и правене на програма за определено време, която да работи вярно. Конкуренцията е била изключително голяма - 292-а участници от 84 държави.

Първият подарък, който получиха на летище София, бе грамоти от Института по математика и информатика на БАН