Тревожните нива на тютюнопушене, употреба на алкохол и затлъстяване в Европа могат да бъдат спънка за намаляването на преждевременната смъртност.
Това обяви Световната здравна организация (СЗО) в доклад за здравния статус на хората на Стария континент.

Докато европейците живеят по-дълго откогато и да било преди, все още има „неприемливо високи" разлики в продължителността на живота между страните, с 11 години разлика между най-високото и най-ниското ниво, посочват от СЗО.

Европа е с най-висок процент в световен мащаб на консумация на алкохол и тютюнопушене и над половината от жителите на континента са с наднормено тегло - фактори, излагащи ги на риск от сърдечносъдови, ракови и други смъртоносни заболявания.

"Европейците пият и пушат повече от всички други. Ние сме световните шампиони - и това не е добър рекорд", казва Клаудия Щайн, директор на отдела за здравна информация и изследвания на данни в СЗО. Най-сериозно влияние тези тенденции могат да окажат върху здравето на младите хора и да съкратят живота им, освен ако не бъдат взети мерки за намаляване на употребата на алкохол, цигари и калории.

От доклада става ясно, че точно под 60% от европейците страдат от наднормено тегло или затлъстяване. Пушачите са 30 процента. На човек годишно се "падат" около 11 литра чист алкохол.

Авторите на доклада отбелязват още, че засега очакваната продължителност на живота в Европа се увеличава, както и че континентът следва тенденцията за намаляване на случаите на преждевременна смърт с по 1,5% годишно до 2020 г. Това означава, че броят на хората, чийто живот се съкращава от сърдечносъдови болести, рак, диабет и хронични респираторни заболявания, продължава да намалява.