Светият Синод на БПЦ е изпратил писмо до премиера Бойко Борисов, в което са настоява за статут на предмета "Религия" в българското училище наравно с останалите общообразователни предмети.

В писмото се посочва, че в момента българският парламент разглежда на второ четене важен за цялото общество проект за нов Закон за предучилищното и училищното образование. Това е и моментът от БПЦ да призоват към възстановяване и въвеждане на религиозното образование в българското училище и да изразяват недоволството си, че до този момент управляващите не са направили тази крачка.

"Ние имаме разбирането, че образованието на децата е едностранчиво и непълноценно, ако то им предлага само система от знания за заобикалящия ни свят, а не способства за изграждането у тях и на здрави духовно-нравствени критерии; ако в крайна сметка детето получава знания, но не е наясно какво да прави с тези знания, за да живее достойно и пълноценно.

В писмото се прави уговорката, че това възпитание трябва да става в съгласие с убежденията на родителите, в духа на вероизповеданието, към което те и децата принадлежат и чийто светоглед изповядват, а за невярващите - образованието да бъде в духа на общочовешките нравствени норми.

Мюфтийството излезе също със свои предложения по проектозакона за училищното образование. Още...

От Светия синод припомнят, че свободата на съвестта, мисълта и религията е основно човешко право, върху което се изгражда съвременното гражданско общество и правовата държава.

"Изконно право на всеки човек е както да изповядва свободно вярата си, така и да придобива знание и информация за нея. Никой не може да стане насила вярващ, но и никой не бива да бъде лишаван от правото да изучава и да знае основите на своята религия, за да може да прави самостоятелно и свободно информиран избор".

В писмото се посочва също, че редица документи и препоръки на Съвета на Европа съдържат категорични напътствия за въвеждане на религиозно обучение в системата на публичната общообразователна система на отделните европейски страни, което гарантира човешките права и свободи и се явява важен елемент от националната култура.

Според БПЦ съществуващата система на църковни училища предоставя ограничен достъп до знание за вярата и една голяма част от децата се лишават от правото на пълноценно и истинско знание за света и човека, като им се предлага поглед само от една страна - безрелигиозна, материалистична или атеистична.

"Такова едностранчиво образование не може да съдейства за разгръщане на духовните и интелектуални сили на децата и да подготви подрастващите за самостоятелен и отговорен начин на живот."

"Надяваме се, че с приемането на новия Закон за предучилищното и училищното образование дългогодишните очаквания и надежди на Св. Синод на БПЦ-БП, както и на голяма част от българското общество, за утвърждаване статута на учебния предмет „Религия" наравно с общообразователните учебни предмети в българската образователна система най-сетне ще бъдат оправдани", завършва писмото, адресирано лично до министър-председателя Бойко Борисов.