Премахването на кратката емисия новини на турски език по Българската национална телевизия ще лиши представителите на най-голямото малцинство в България от правото на информация на своя майчин език.

Такава позиция изрази българският евродепутат Метин Казак от АЛДЕ, ДПС в Европейския парламент.

Според него, ако новините на турски бъдат премахнати, това ще означава нетолерантност и дискриминация, която ще наруши традиционно доброто съжителство между етносите в България. А тя често е давана за пример в това отношение на Балканите, изтъкна Казак.

В тази връзка той настоя да получи отговор от комисаря по езиковото многообразие Леонард Орбан как Европейската комисия следи зачитането на правото на малцинствата чрез обществените медии свободно да общуват на майчиния си език.

Европейската комисия се стреми да запазва всеки език - национален, регионален, малцинствен или говорен в Европейския съюз, включително и от жителите, които са от други континенти, отговори Орбан.

Културното разнообразие е насочено към общата ни ценност - да се опази нашето единство и това е най-прекият начин да се осъществява принципът "Единни в многообразието", изтъкна той. По думите на еврокомисаря всяка страна трябва да намери начини за въздействие и да търси не това, което ни разделя, а това, което ни обединява.

Езиците не бива да се превръщат в заложници на политически интереси, заяви още Орбан.

От своя страна Метин Казак защити правата на най-голямото малцинство у нас и разказа за неотдавнашната по думите му провокация към новините на турски език по Българската национална телевизия.

Припомняме, премиерът Бойко Борисов възложи социологическо проучване относно излъчването на емисиите. Успоредно с него такова инициира и БНТ, която организира и специална кръгла маса по темата. На нея стана ясно, че в момента ръководството на телевизията не може да свали еднолично новините на турски от ефир, защото това ще бъде нарушение на закона.

Излъчването на тези кратки новини по най-голямата обществена медия в България датира от 2001 г., когато бе ратифицирана Рамковата конвенция за защита на националните малцинства и така България досега отчита, че спазва основополагащия принцип на ЕС за защита на правата на малцинствата, коментира Казак.

Пред еврокомисаря обаче той изтъкна именно социологическо проучване, възложено на 5 ноември, което според него е с цел да се спрат новините на турски език.

То е резултат от националистически натиск - по БНТ близо 60 хиляди български граждани следят новините на техния майчин език и това гарантира пълноценното им участие като български и европейски граждани в обществено-политическия живот, посочи Казак.