Трябва да бъде приет нов механизъм за заплащане на целия обем от отчетената надлимитна дейност за реално извършено лечение от болниците за 2015 година. В противен случай ще станем свидетели на задълбочаване на дългогодишните проблеми в сферата на българското здравеопазване. За това предупреждават в отговорено писмо до премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов от Българската болнична асоциация.

Отвореното писмо е във връзка с надлимитната дейност, изработена от болниците. То е изпратено и до здравния министър д-р Петър Москов, шефа на НЗОК д-р Глинка Комитов и председателя на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев.

В него се отбелязва, че собствениците и мениджърите на частни болници в България, в частност членовете на Българска болнична асоциация, приветстват всички мерки, които биха довели до положителни промени за повишаване на качеството на родното здравеопазване и биха улеснили достъпа на населението до медицински грижи. Те са категорични, че не може да има лимит, когато има страдащи и търсещи лечение. Обратното би довело до тежко накърняване на и без това намаленото доверие на гражданите към българската здравна система.

Асоциацията подкрепя призива за изплащането на изработената над определения лимит дейност. Настояват и за актуализация на бюджета на НЗОК с цел именно изплащането на тези задължения към болниците.

Припомняме, преди няколко дни и Българският лекарски съюз поиска бюджетът на касата да бъде актуализиран.

От болничната асоциация настояват да отпадне методиката за финансиране на дейността на лечебните заведения, изработена от предишното управление на НЗОК. Според представителите на асоциацията тази методика ограничава правото на избор на пациента, връща старата система на бюджетно финансиране и „убива" конкуренцията между лечебните заведения. Наше дълбоко убеждение е, че тази методика дърпа назад цялата реформа в българското здравеопазване, заявяват от асоциацията.

Те намират за крайно несправедлив отказа за изплащане на реално извършено лечение на пациенти в българските болници с основание, че финансирането на това лечение е извън ограничителни бюджети.

От асоциацията нямат нищо против да се въведе строг контрол при хоспитализацията на пациенти и подкрепят всяко едно предложение за това. Те обръщат внимание на факта, че в огромната си част, натрупаните задължения на НЗОК към лечебните заведение за т.нар. надлимитна дейност се дължи на спешно приети и вече лекувани пациенти.

Болниците отдавна са въвели листи на чакащи за планово лечение и оперативни интервенции, за да се вместят във формираните бюджети, макар това да не е в интерес на техните пациенти, отбелязват още в писмото.