Готвенето у дома влияе негативно на здравето, откри ново американско проучване, сочи в. „Дейли мейл".

Изследователите оборват широко разпространеното разбиране, че домашно приготвените ястия обикновено са по-здравословни. Според учените храната не е обезателно здравословна само, защото е приготвена у дома. Сред възможните причини са фактът, че готвачите слагат твърде щедро нездравословни подправки като масло и сол и имат нужда от повече храна заради времето и усилията, вложени в приготвянето й.

Проучването е насочено към анализиране на данни от 14-годишен период на наблюдение над 2755 жени по на 40, 50 и 60 години. Следено е по колко време всяка една от тях отделя за готвене, както и резултатите от ежегодните им прегледи за метаболитен синдром - това е състоянието, при което човек има три от петте рискови фактора, увеличаващи опасността от сърдечно заболяване или инсулт. Предупредителните знаци включват високо кръвно налягане, висок холестерол и затлъстяване.

Резултатите сочат категорично, че онези дами, които са се отдавали повече на кулинарни занимания, са били и по-застрашени от метаболитен синдром. При онези домакини, които почвали тепърва да прекарват повече време в готвене, се увеличавал и рискът от такова състояние. Здравословните проблеми на домакините, готвещи все по-малко, осезаемо намалели.

Ръководителят на изследването д-р Брад Апелханс смята, че може би трябва да се преосмисли политиката в областта на общественото здраве, според която готвенето у дома е признак за по-здравословен живот.