Депутатите денонсираха Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас - Александруполис.

Депутатите приеха този казус да бъде гледан на две четения.

На първо четене от 139 гласували, "за" бяха 113, 24 "против" и двама - "въздържал се". Дори и след прегласуването резултатът за проекта не се промени. Интересното при второто гласуване бе, че един депутат от БСП гласува "за" „зачеркването" на проекта от икономическото лице на страната.

В началото на дискусиите депутатите се скараха заради искането на социалистите в зала да дойдат министрите в оставка Нона Караджова и Делян Добрев и да се произнесат по проекта. Менда Стоянова побърза да им се обади и увери, че министрите ще дойдат да уважат в пленарна зала опозицията.
Като бонус, докато се очакваха двамата министри, които така и не дойдоха, пристигна Симеон Дянков.

"За съжаление вие само рушите", заяви бившият строителен министър Асен Гагаузов, обръщайки се към мнозинството. Той изрази надежда един ден проектът "Бургас-Александруполис" да бъде съживен.

Няма банкиране, няма кой да финансира този проект, предупреди Мартин Димитров и посочи, че рискът за туризма е много голям, ако се реализира проектът. Затова ние сме категорични, че този проект трябва да бъде спрян, подчерта синият депутат, който е и шеф на икономическата комисия.

Той допълни, че максималната годишна печалба от проекта е 30 милиона долара, но рискуваме да загубим най-печелившият си отрасъл - туризма. Димитров посочи, че е разговарял с редица експерти и те са алармирали, че има опасност от разлив в Бургаския залив.

"Това, което г-н Димитров срамежливо спестява е, че проектът е започнал при правителството на Иван Костов", отговори червеният депутат Михаил Миков. С гласуването ще видим кой има интерес петролът да минава само през Босфора, изтъкна той. Червеният депутат е категоричен, че ако се денонсира споразумението за Бургас-Александруполис, това ще означава, че мнозинството защитава чужди интереси.

Димитър Бойчев от ГЕРБ подчерта от своя страна, че проектът може да навреди на археологията, а и е вреден за природата на Странджа.

"Аз разбирам меракът Божидар Димитров да обикаля и да изравя скелети и вампири", каза Миков и обясни, че явно меракът на директора на НИМ е далеч над крайбрежието, но явно се простра и до Странджа. "Няма богата държава от вампири", категоричен е социалистът.

Йордан Цонев от ДПС заяви: „Проектът е неизгоден за България". Според него страната ни е трябвало да търси друга изгода от проекта.

Този проект е финансово неосъществим, заяви най-накрая и финансовият министър в оставка Симеон Дянков. Според него проектът е финансово бреме за България. За доказателство Дянков от парламентарната трибуна започна да превежда на депутатите разговори от срещи между трите страни по проекта. Предварително той се извини за не особено гладкия превод.

Още от 2009 г., по думите му, е ясно, че проектът не е банково гарантиран. До 2030 година руската страна може да гарантира само до 2 милиона тона годишно нефт по тръбата, което не е достатъчно за запълване на капацитета на нефтопровода.
По думите на Дянков страната ни ще трябва да инвестира далеч повече средства, отколкото ще си възвърне от проекта.

"Защо Русия и Гърция не искат този проект да бъде спрян, ако той е толкова стряскащо неизгоден", го попита Георги Пирински.

Георги Терзийски пък изтъкна, че прекратяването на проекта е национално предателство.

"Какви са тези простотии, които допускате да се леят от парламентарната трибуна", реагира Иван Костов, обръщайки се към заместник-председателят на НС Менда Стоянова. "Докога ще търпим това словоблудство", ядоса се Костов.
"Що за поведение в НС", притеснен е лидерът на ДСБ. "Какви са тези приказки тук", допълни той.
Иван Костов обясни, че сините първи нарисували на бургазлии опасностите от идващия танкер с нефт. "Никой няма да иска да лежи до гигантско туловище и да се къпе до него", категориен е лидерът на ДСБ.

"Преди седмица екзекутирахме проекта "Белене", сега трябва да екзекутираме и този проект" - с тези думи Петър Димитров от БСП си обясни днешната дискусия. "Нашият достъп до ресурси се казва Русия", подчерта той. Заради ГЕРБ, по думите на социалиста, буксуваме в икономическо отношение.

"Толкова много лицемери се събрали, че няма повече на къде" - така червеният депутат оцени аргументите на противниците на проекта. Социалистът коментира, че 41 НС е с най-много депутати, противници на отношенията ни с Русия. За доказателство той припомни миналогодишната реч на държавния глава, който не споменал името на страната - освободителка.
Много се радвам, че не ви стигна времето да отмените 3 март като национален празник, изтъкна Петър Димитров.

По-късно депутатите удължиха работното си време, за да могат да гледат казуса и да гласуват текста и на второ четене.