Полската либерална опозиция Гражданска платформа печели извънредните парламентарни избори, предаде АФП.

Според резултатите при преобрени 90.08% от подадените гласове, Доналд Тускполучава 41.64% подкрепа и печели 208 мандата в 460 местния парламент.

Партията на близнаците Качински Право и справедливост получава подкрепата на 32.04% или 164 мандата. Премиерът Качински призна поражението си и публично заяви, че партията му ще се оттегли в опозиция.

Партията Леви и демократи печели 13.17% и 52 мандата. В полския сейм влизат и Полската селска партия с 35 мандата, а немсокто национално малцинство има един мандат.

53,8 от имащите право на глас 30,5 милиона поляци са участвали в изборите, с което е счупен рекорда от 1993 г., когато са гласували 52,13%.

Избирателната активност на днешните избори е значителнопо-голяма от тази преди две години, когато участваха само 40,5%.

На днешните избори поляците трябваше да изберат депутати за Сейма /долната камара на парламента/ и Сената /горната/.

Финансови анализатори очакват Гражданска платформа да проведе болезнените реформи като намаляване на данъците и въвеждането на еврото, което трябва да стане до 2012-13 г.

Освен това победителите обещаха да изтеглят полския контингент от Ирак, но не се противопоставят на американските планове за разполагане на Противоракетаната отбрана на САЩ. Дипломати очакват затопляне на отношенията с двата големи съседи Русия и Германия.

Русияоценява положитено промяната във властовите центрове Полша и очаква да има сериозна промяна във външната политика на страната.
Председателят на парламентарната комисия по външни дела Константин Косачев обяснява, че съсредоточаването на властта само в една партия и дори в рамките само на едно семейство в последните години не е оставило добро впечатление за Полша.

„Предишният модел на единовластие и единоначалие, когато ключовите и стратегическите въпроси се разрешаваха само в семейния кръг, навреди на Полша както в плана на собствените й национални интереси, така и в плана на участието й в колективните структури, като Европейския съюз", отбелязва Косачев, пред РИА Новости. Той посочва, че доскоро Полша се е опитала да бъде основен проводник на американската политика на европейския континент, но сега Русия предвижда това да се промени.

Според руските дипломати политиката на Полша при новото правителство ще се измени както по отношение на участието на страната във военната операция в Ирак, така и по отношение на сътрудничеството със САЩ за изграждане на система за противоракетна отбрана.

Полският журналист Зигмунд Дзинчаловски счита, че новото правителство ще се опита да направи стъпки към затопляне на отношенията с Русия. Преди всичко обаче това зависи от поведението на Русия и доколкото тя смята това за необходимо, допълва журналистът и допуска, че дори и да настъпят промени в политиката на Полша спрямо Русия, то тези промени няма да бъдат драстични. Според него преди всичко би се изменил езикът на полската политика и постоянният език на конфликтите на Качински ще се смекчи.
 

В Полша са разпространени съвършено полярни гледни точки към политиката на 58-годишните братя Качински. Те изключително енергично преследваха бившите комунисти, създадоха нови антикорупционни ведомства с разширени пълномощия, пропагандираха традиционните католически ценности и провеждаха изключително твърда външна политика, коментира БиБиСи.
Инициативите на Качински предизвикаха неприязън обаче в много избиратели, особено у живеещите в големите градове и с по-високо образование и стандарт на живот.