Двама българи и три деца са били в Непал по време на голямото земетресение от 25 април т.г. Това стана ясно от бащата на едното момче, което е на стаж в Непал. Другият ни сънародник е публикувал във фейсбук, че се намира на пътешествие в опасното място с трите си деца, които са на 12,13 и на 19 години.

Българинът Александър Димитров е на 26 години. Той е на стаж в планинската държава, разказа пред Нова телевизия неговият баща Христо Димитров. Към момента Александър е в неизвестност след опустошителното земетресение.

"Синът ми, Александър Димитров изчезна след земетресението в Катманду, Непал. Той е на стаж в туроператорска фирма там от Бреда Университет - Холандия.

Нямаме никаква връзка с него от петък! От ситуационния център в МВнР ми дадоха телефона на посолството ни в Делхи - но там никой не вдигна - в събота и неделя - бездушни чиновници", каза Христо Димитров.

Той е изпратил снимка на сина си и моли за съдействие от МВнР да окажат помощ на бедстващите българи в чужбина", пише бащата на българина, който е в неизвестност в Непал.

Другият българин, за когото има информация, че се е намирал на мястото на земетресението, е Стоян Маринов. Той е пътешествал в Непал с трите си деца на 12,13 и на 19 години. Репортерите на вестника се опитали да се свържат с него, но към момента няма връзка. Те цитират неговите постове във фейсбук:

Близо 1 милион деца в Непал се нуждаят от помощ, алармира Детският фонд към ООН. 3 600 са вече загиналите. Още...

Планината се отърси! В регион, където сеизмичната активност е необичайна и където животът на хората и без това е достатъчно крехък, днес (25 април - бел.ред.) преди обяд се случи силно земетресение". Това е написал във Фейсбук профила си Стоян Маринов. Според постовете му в социалната мрежа пътуването им е започнало на 30 март, разказва изданието.

„Епицентърът е близо до Покхара, старата столица на Непал. Магнитуд над 7,5... Хижари, водачи и носачи са потресени и изненадани - за пръв път стават свидетели на такава стихия. Земята се разтресе с приглушен грохот, първо леко, даже помислих, че е ефект от падаща наблизо лавина. След което всичко така започна да подскача, че трудно можех да стоя на краката си, приклекнах.

Имахме късмет, че над нас нямаше стръмни канари, които да ни помелят във въртележката", пише Маринов.

Той описва какво е станало по време на труса. "След като се люляхме няколко десетки секунди, всичко свърши, за да отстъпи на грохота от падащ лед и сняг по склоновете на Лхотце. Моля се за всички катерачи, които точно в този момент подготвяха изкачването си или са били вече в Зоната на смъртта. Сред тях и мой уважаван познат - Тим Моседал.

Вторият късмет бе, че преди половин час бяхме напуснали Базовия лагер на Еверест. Според непотвърдена информация лавина е засипала малка част от палатките.

Трети късмет бе, че не се оказахме близко до падаща снежна маса, само я наблюдавахме от няколко десетки метра.

Ако някой си мисли, че като си се отървал от лавината, всичко е наред, дълбоко се лъже! Заедно със свличането, летливият сняг се разхвърчава на всички посоки с невероятна сила и скорост.

Усещаш се като във филм, в който те преследва огромна ударна вълна, но за разлика от холивудския сценарий, нямаш как да се скриеш насред глетчера.

Мушнах камерата, с която снимах снежната стихия в джоба, придърпах децата пред мен, доколкото можах с гръб към ударната вълна, клекнах и замижах.

Когато разяреният сняг връхлетя, изгубих повечето от сетивата си - пълни очи и нос със ситен, леден, режещ сняг, който се впиваше навсякъде.

В този момент освен Господнята молитва през ума ми мина мисълта, че съм довел децата си на гибел, пише Стоян Маринов във фейсбук.