Трима учени, които са съветвали СЗО какви мерки да предприеме по време на пандемията от свински грип, преди това са получавали пари от фармацевтични фирми, забогатели покрай паниката от А(H1N1).

Критиците, които обвиняват Световната здравна организация, че миналата година е преувеличила последиците от свински грип, вече имат нов аргумент в подкрепа на становището си.

Британското медицинско списание British medical journal излезе със статия, в която се доказва, че става въпрос за конфликт на интереси.

Учени, които през 2004-а са писали препоръките на Световната здравна организация как правителствата да се борят с пандемия, преди това са получавали пари и от фармацевтични компании.

Става дума за фирми като GSK и Roche, които произвеждат Тамифлу.

Говорим за конфликт на интереси, който до момента СЗО не е обявявала, пише британската медия.

Според вестник Гардиън миналата година фармацевтичните компании, изработващи ваксини и препарати против свински грип, са спечелили 7 млрд. долара от правителствени поръчки.

В крайна сметка повечето хора не пожелаха да се ваксинират, защото свинският грип не се оказа толкова сериозен. Случаят в България е същият - ваксините, поръчани от здравното министерство, стоят на склад.

Припомняме, свинският грип коства поста и на бившия здравен министър Божидар Нанев. Именно заради скандал с доставката на ваксини и противогрипни препарати от компанията Рош, Нанев бе обвинен, че е ощетил държавата с милиони.