Във Водите на Охотско море бяха открити телата на общо 16 души от потъналата руска петролна платформа „Колская", съобщава Риа Новости.

Информацията на ИТАР-ТАСС е за 14 открити тела.

За момента можем да говорим за 14 спасени, 16 загинали и 37 - в неизвестност.

Издирването на оцелели продължава втори ден, макар шансовете за откриване на живи хора от екипажа да намаляват. С настъпването на тъмната част от денонощието, търсенето на оцелели ще продължи с помощта на прожектори.

Сред работещите на платформата има и един български гражданин - 50-годишният Живко Жеков от Варна. Засега неговата съдба е неизвестна.

Петролната платформа „Колская" с 67 души на борда се придвижвала на буксир от полуостров Камчатка към Сахалин вчера, когато бурен вятър я преобръща. Платформата потъна напълно за 20 минути.

14 от членовете на екипажа бяха спасени, а други четирима души бяха открити още вчера във водата без признаци на живот.

Продължава издирването на останалите 37 души.

Самолет Ан-74,  два хеликоптера и четири плавателни съда издирват хора в района на трагедията - ледоразбивачът „Магадан", спасителният влекач „Атлас", танкерът "Георгий Фройер" и товарният кораб "Смит Сахалин". Към тях ще се присъедини още един товарен кораб.

Припомняме, руската петролна платформата "Кослакя" се преобърна на 18 декември при буря в Охотско море. Вълните са достигали 5-6 метра. На платформата е имало 67 души, 14 от които са спасени. Температурата на водата е около нула градуса.

Сред пътниците е бил българинът Живко Жеков - служител в английската застрахователна компания "Нобъл Дентън". Името му не фигурира в списъка на спасените. Информацията за българин на борда е потвърдена пред посолството ни в Москва. 50-годишният Живко Жеков, който е от Варна, работи като вещо лице за британската консултантска компания "Ноубъл Дентън" от 6 години.

Неговата съпругата Бойка Жекова обясни пред БНТ, че днес на обяд очаква повече информация от новата спасителна операция. Тя обясни, че Жеков е бил на платформата три пъти. В този курс той трябвало да присъства на нея до преместването й на остров Сахалин. Задачата му била да следи за реда по време на закрепването на съоръжението.