Все повече български младежи искат да получат своето висше образование в чужбина. Университетите във Великобритания си остават топ желана дестинация за родните зрелостници, въпреки високите цени за образование на Острова.

Информатиката, правото и архитектурата запазват позицията си на най-търсените специалности от българи в Англия. Факт е обаче, че на Острова има над триста висши учебни институции, сред които много престижни като Оксфорд и Кембридж и не толкова, където можеш да влезеш само с диплома за завършено образование.

За да бъде приет един наш студент в чуждестранен университет от нормален или по-висок ранг, то му трябва диплома за завършено средно образование с успех между 5.00 и 6.00.

За това къде и как най-много са заминали младежите ни през настоящата учебна година разказа на пресконференция Благовеста Ефтимова от Консултантска къща за образование в чужбина „Дарби", която използва данни от изминалата вече кампания за кандидатстване извън границите на страната ни.

„Много е важно да се избере точно специалността", изтъкна Ефтимова и посочи, че често студентите ни си избират напълно противоположни специалности, като психология и медийни науки, което ги забавя и отделно обърква при приемането им.

Задължителен изпит по математика, е едно от новите изисквания за прием в университетите в Холандия. Сред изискванията им са не само високите дипломи на родните студенти, но и личното проверяване на знанията.

„Не трябва да се плашат студентите от този изпит", окуражи Ефтимова и обясни, че образец на такъв изпит се публикува много рано на сайтовете на университетите и така учениците могат да се подготвят.

На старта на новата учебна година и извън границите на страната ни става ясно, че 1800 български студенти са приети да получат своето висше образование в Холандия. Тя е често избирана страна, тъй като там разходите за живот са по-ниски, отколкото във Великобритания.  Над 1500 пък са новите български студенти, приети в Германия. Това представлява значителен ръст, предвид фактът, че през 2000-та година нашите новоприети младежи в Германия са били само 125.

Германия също е желана дестинация, тъй като там издръжката на живот е по-ниска, а възможностите за работа и развитие след излизане от университета са много по-големи. Високо качество на образование и ниски цени, е характерното за немското висше образование.

Тежка бюрокрация и много високи критерии за прием са пречките, които застават пред българските студенти, избрали Франция и Белгия за своето висше образование.

Белгийските университети нямат доверие за достоверността на нашите дипломи и именно заради това настояват или за изпращане на оригинал, или за издаване на еквивалент. По този начин много  често се разминават административните срокове и българите не получават своето място във френските и белгийски университети.

Дания все още остава много желана дестинация за образование от българите, тъй като там образованието е безплатно. От „Дарби" напомниха обаче, че в Дания стандартът на живот е висок, което също е разход за студентите.

Вече е започнала новата кампания за кандидатстване в университети извън страната ни, като най-активно отново се търси  Великобритания. Топ специалностите са математика, компютърни науки, физика.

На старта на новата кампания за кандидатстване „Дарби" организира и този път изложението „Отворени врати за образование в чужбина". Там родните младежи, които имат интерес към чуждестранно образование, могат да проверят своето ниво на език и знания и да получат информация за топ университетите в Европа.