"България на длан - макети на открито" е следващият проект на режисьора Съни Сънински и актрисата Стефани Рачева. Те са автори на пътуващата изложба от макети на знакови сгради и местности, свързани с българската културно-историческа памет.

След 10 години на упорита работа и половин милион посетители творческият екип ще продължи проекта с изграждането на първи образователен културно-исторически парк на открито.

Идеята е в близост до София, на площ от 20 дка, да бъде пресъздадена картата на България. Акцентите в нея ще са 130 макета на културно-исторически сгради, намиращи се както у нас, така и извън територията на страната ни.

Основната цел на бъдещия парк е да привлече българи от различни поколения, както и чуждестранни туристи, в името на духовното обединение на нацията, опазването и социализирането на културното ни наследство и популяризирането пред света на родната ни култура, история и природа.

В Инициативния комитет "България на длан - макети на открито", участват представители на държавни институции, изпълнителна и местна власт, български учени, творци и общественици. Комитетът избра неотдавна и свое ръководство: председател - Иван Токаджиев, и заместник-председатели - Съни Сънински и доц. Соня Алексиева. Предвижда се председателят на ИК да се избира на ротационен принцип на всеки 6 месеца.

Подобни културно-исторически атракции са изключително посещавани и в Холандия, Австрия, Швейцария, Италия, Германия, Франция, Турция. Авторите на проекта посочват част от предимствата паркът да бъде изграден извън София - красива и достъпна природна среда, интерес към еднодневните пътувания, собствен терен, добри перспективи за бъдещото развитие на проекта и не на последно място - активна и силна община - партньор.

Първият етап от създаването на парка ще продължи около 2 години, като "първата копка" е планирана за следващата година. Всъщност, работата вече е започнала с осигуряването на собствен терен и инфраструктурата към него.

Финансирането на дейностите в началото ще е чрез кандидатстване по проекти, от спонсори, дарители и рекламодатели. Според прогнозите през втория етап от развитието си проектът ще може да разчита и на собствени приходи.

Около половината от посетителите на парка се очаква да бъдат семейства с деца на възраст от 2 до 12 години. Сред другите големи групи са ученици, студенти, пенсионери, български и чуждестранни туристи. Усилията на екипа вече са насочени за осигуряване на финансиране за подготовка на терена на парка и изработване на първите макети.