Христо Бисеров не е бил в конфликт на интереси като депутат, според информация на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ). От там не са открили нарушения в дейността на Христо Бисеров като народен представител, става ясно от решение на органа от края на март, пише "Сега".

Сигналът срещу бившия зам.-шеф на парламента и председател на правната комисия е подаден през май 2014 година. В него се твърди, че Бисеров е участвал в комисии, упражнили законодателна инициатива във връзка с енергията от възобновяеми източници.

В тази област обаче имали бизнесинтереси хора, свързани с Бисеров - съпругата му и двамата му синове. В решението се потвърждава част от данните в сигнала за наличия на дружества, търгуващи със зелена енергия, и участие в тях на свързани с Бисеров лица, но не е открит конфликт на интереси. Аргументите са, че като депутат той не се е изказвал и не е гласувал за законопроектите.

Докато Бисеров бе член на комисията по правни въпроси през нея са минали промени в Закона за енергетиката, внесен от правителството на 23 януари 2012 г., промени в същия закон, внесени на 18 юни 2013 г., както и нови текстове в Закона за енергията от възобновяеми източници от същата дата.

От комисията три пъти са пращали покана за изслушване на Бисеров, но тя е била върната с резолюция "Получателят отсъства". Затова комисията е разгледала сигнала, без да го изслуша.

Преди великденските празници прокуратурата внесе в съда делото срещу Бисеров, но само по обвинение, че не е декларирал доходи, както и че е укрил своя банкова сметка в Швейцария. Материалите срещу него и доведения му син Ивайло Главинков за пране на пари не фигурират в обвинителния акт.

Обвиненията срещу бившия зам.-шеф на ДПС са три. Първото е за укриване на данъци в особено големи размери. През 2012 г. той е декларирал 8376.75 лева данъци, които са на база на доходите му като депутат. Според разследващите обаче Бисеров реално е дължал 34 055 лева.

Разминаването идва от негови авоари в евро и долари в банкова сметка в Швейцария, които не е декларирал. Става дума за 314 529 долара и 82 515.32 евро, чиято левова равностойност е 700 960.60 лв. Укриването на тази сметка е повод за второто обвинение. Разследващите твърдят, че той е нарушил валутния закон, като не е декларирал пред БНБ, че има сметки в чужбина.

Третото обвинение е, че не е декларирал сметките си пред Сметната палата. Бившият депутат не е уведомил БНБ и за това, че е превел тези суми на доведения си син Главинков по сметка в Македония на 12 декември 2012 г.