Отбраната и въоръжените сили са стратегически приоритет за страната ни. Това стана ясно от изявлението на държавния глава Росен Плевнелиев след днешното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС). Широко политическо присъствие, без БСП и „Атака", отчете президентът.

От другата година ударно модернизираме армията с парите от НАП и Митниците, решен Борисов
Още...

Припомняме, БСП напуснаха преждевременно заседанието на КСНС при президента, тъй като не били съгласни с решението, с което се планирало да се излезе след заседанието. Червените не са склонни да приемат извеждането на един сектор като приоритетен пред всички останали.

Налице е трайно и дълговременно влошаване на средата за сигурност, според Плевнелиев. Тези заплахи са близо до страната ни, предупреди той.

Страната ни ще отговаря на изискванията на членството в НАТО и ЕС.

Неосъвършенстването на въоръжението на една от членките на алианса, това се отразявало на целия съюз, според становището на КСНС.

Нов план за развитие на въоръжените сили, поиска още президентът. Нашата армия трябвала да спре технологичното си забавяне. Разрастват се предизвикателствата пред демократичната общност за гарантиране на държавния правов ред, основан на върховенството на закона, демократичните ценности, човешките права и свободи, отчете още държавният глава.

Запазват се негативните тенденции за задълбочаване на съществуващите и възникване на нови конфликти и кризи, които влияят върху националната сигурност и изискват развитието на адекватни отбранителни способности на Българската армия и поддържането на съответната  готовност, заяви Росен Плевнелиев.

Членството на страната ни в организацията на северно-атлантическия договор е най-силната гаранция за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на България, смята още той. С присъединяването си към НАТО през 2004 г. страната ни е поела ясни ангажименти. До 2028 година сме поели отговорността да изпълним 55 цели, включващи подготовката на 50 формирования. Според тези договорености въоръжените ни сили трябва да са оперативно съвместими с армиите на нашите съюзници.

Трябва да подобрим ефективността и боеспособността на нашите въоръжени сили и да възпираме заплахите, откъдето и да идват те. Според Плевнелиев трябва да се спре тенденцията на съкращаване на инвестициите в отбрана. До 2024 година всяка членка на НАТО трябва да достигне ниво на бюджетите за отбрана до 2% от БВП. От тях 20% трябва да се дават за инвестициите в отбрана.

Плевнелиев иска от кабинета нов план за въоръжените сили. КСНС препоръчва Министерският съвет да внесе в НС за обсъждане и приемане програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили.

От изявлението му стана ясно още, че членовете на КСНС са се съгласили да не се намалява бюджетът за отбрана като процент от БВП спрямо 2014 година. Съгласили са се за плавно увеличаване за достигане на целта от 2% от БВП.

Изпълнителната и законодателната власт да осигурят спазването на принципа за ненамаляване на финансовите средства за отбрана като процент от БВП спрямо 2014 г., настоя президентът Плевнелиев. Той поиска българските инвестиции в отбранителни способности да отговарят на стандартите на НАТО и да бъдат насочени към усъвършенстване на оперативната съвместимост със съюзниците в съответствие с възможностите на държавата.

Държавният глава благодари за отговорното отношение на политиците към Българската армия. Намираме се в труден период, коментира още президентът Плевнелиев. Той изтъкна рекордните на брой вътрешни и външни кризи.

За мен е чест да работя заедно с представителите на парламентарно представените партии, с правителството, с НС, опозиция и управляващи, за да можем да вземаме такива отговорни решения, изтъкна президентът. Според него предстоят много дебати в законодателния орган по темата. Днес ние приехме принципи, които ще помогнат да стъпим на здрава основа, категоричен е държавният глава.