Председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев заяви, че все още е оптимист и не смята, че повишението на крайната цена на електроенергията от 1 юли би превишило 10 процента.

Според него, все още има достатъчно механизми и възможности енергийните предприятия да предприемат мерки и да се съобразят със състоянието на пазара.

Ще използваме всички възможности увеличението да бъде възможно най-малко за крайните потребители, заяви Семерджиев.

Все пак той направи уговорката, че има време до вземането на решението, тъй като цените се определят за едногодишен период, а той изтича на 30 юни.
За по-категорична прогноза трябва да се изчакат данните на НЕК, отбеляза Семерджиев.

Електроенергийните дружества предлагат увеличение на тока от 1 юли средно от 3,6 до 9,1%, като не се ангажират колко точно ще е поскъпването на крайната цена за потребителите. Предстои решение на държавния регулатор до края на месеца.

Верижно ще поскъпне и парното. Но това зависи от цената на природния газ.
Затова не може да се прогнозира от сега с колко.

Ясно е обаче, че ще има поскъпване, тъй като топлофикациите не промениха цените на парното следствие на поскъпването на газа от 1 януари, така че имат натрупани недовзети приходи, които както отбеляза Семерджиев следва да бъдат отразени в цените.

„Нека първо видим каква ще е цената на природния газ от 1 април", каза той.
Топлофикация София вече е променила политиката си и според шефа на ДКЕВР вече няма да се случват аварии с такава честото както преди.

Той припомни, че софийската топлофикация годни наред не инвестираше в преносната си мрежа и коментира, че заради това е изпаднала в деликатно положение.

От днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране започва поредица от обществени обсъждания за промени на цените на водата по предложение на десетте ВиК оператори в страната. И десетте дружества са поискали по-високи цени. Те обаче трябва да докажат пред държавния регулатор, че наистина имат нужда от покриване на допълнителни разходи, обясни председателят на Комисията Ангел Семерджиев.

"Дружествата имат право да доказват, че имат нужда от покриване на допълнителни разходи. Ако наистина го докажат и ако не им разрешим, те ще отидат в съда и той ще ни го върне", посочи Семерджиев.

ВиК дружествата могат да разчитат на гарантиран скок на цената на водата в зависимост от ръста на инфлацията, уточни Семерджиев.

"По закон корекция на цените на ВиК услугите се прави поне с нивото на инфлацията. Търсят се всички възможности да няма повишаване на цените на водата. Повишаване на цените, само защото на едно дружество му трябват повече приходи, няма как да се случи", категоричен бе Семерджиев.

Той даде за пример Видин, където Комисията не удовлетвори искането за поскъпване с 11 стотинки и разреши по-висока цена с 2 стотинки за кубик за битови абонати.

Обсъждането днес е за цената на водата в Плевен, Враца и Монтана. В Плевен искат поскъпване с 12 на сто, а във Враца и Монтана - между 10 и 20 на сто в зависимост от начина, по който се доставя водата. Жителите на Монтана са подложени и на нощен воден режим заради недостатъчен обем на водата в язовира "Среченска бара", от който градът се снабдява. Очаква се след 8 март снеготопенето да запълни необходимия обем.