Както вървят нещата, явно ще трябва да протестираме, защото нищо хубаво не ни чака, износът се свива, единственото нещо, което расте е сивата икономика. Това обяви пред журналисти председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев, цитиран от БТА.

Представители на национално представените работодателски организации и ръководството на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се срещнаха, за да обсъдят цената на тока за индустрията. Конкретни договорености обаче не са постигнали.

Работодателите са представили своите предложения за намаляване на таксата „Задължения към обществото", която се увеличи за индустрията от 1 август. КЕВР ще обсъди предложенията и ако намери резерви за нейното намаляване, ще излезе с ново ценово решение от 1 ноември тази година.

Домусчиев коментира, че е разочарован от срещата, тъй като не са могли да стигнат до по-сериозни конкретни решения. Имало консенсус по дребни неща. Председателят на КРИБ научил, че енергийният регулатор нямал възможности да направи нищо, нямал административен капацитет и необходимия ресурс, за да извършва в пълния обхват своята дейност по начина, който очакваме.

Кирил Домусчиев коментира, че в комисията просто се префактурират сметки, които идват от НЕК, ВиК, заводски когенерации и американски централи.

От своя страна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев обяви, че работодателите са внесли в КЕВР разчетите си, според които токът за индустрията може да се върне на нивата отпреди 1 август. Велев посочи, че резерви за това са намаляването в цената на природния газ и включване на приходите от износа на ток в таксата "Задължение към обществото", с което тя да се намали.

Бизнесът настоява намаляването на цената на природния газ да се отрази изцяло върху намаление на преференциалната цена на тока, която се плаща на когенерациите и ВЕИ.

По думите му, ако държавата е приела да прави подарък на двете американски централи в комплекса "Марица изток", да го прави от бюджета, а не от цената на тока, защото това прави българската индустрия неконкурентна.

Представителите на бизнеса и КЕВР са се разбрали да получат отговор на предложенията им от регулатора, включително и за промяна в законодателството, като си поставят заедно задачата да сведат ценовата добавка "Задължение към обществото" до средноевропейско равнище, защото тя у нас е най-висока. Васил Велев е категоричен, че трябва да се изхожда от определени средни цени за тези видове дейности и услуги, които са в ЕС.

Шефът на регулатора Иван Иванов пък посочи като най-важен резултат от срещата установяването на диалог между КЕВР и работодателските организации. От комисията ясно са изразили позицията си, че КЕВР в своите решения се основава на спазването на законите, каквито са, и на защитата на обществения интерес. Иванов намира за полезно това, че са чути разясненията на работодателите по представените предложения.

По думите му, това, което към момента е единствено основание за ново разискване на цената, е поевтиняването на природния газ. Иван Иванов увери, че комисията ще отчете по коректен начин всичко, което трябва и това ще се види в края на месеца.