Европарламентът прие ограничения, касаещи бонусите в банковия сектор. С 625 гласа "за" евродепутатите дадоха зелена светлина за рестрикциите в тази сфера.

Съгласно приетите промени бонусите не трябва да бъдат диспропорционални спрямо фиксираната заплата и трябва да отговарят на общи за ЕС насоки.

Кешовите бонуси ще бъдат ограничени до 30% от целия размер на бонуса и до 20% за особено големи бонуси. Плащането на основната част от бонусите трябва да бъде отложено за поне 3 години.

Същевременно се предвижда възможност за тяхното връщане, ако инвестициите са неуспешни. Освен това, поне 50% от бонусите ще се изплащат в ценни книжа на банката, които ще са свързани с нейното представяне и могат да бъдат изискани в случай на затруднения на банката.

Така ще се избегне ситуация, при която данъкоплатците са първите засегнати, когато е необходимо спасяването на дадена банка. Също така бонусите трябва да отговарят на общи за ЕС насоки.

Приетите мерки целят да гарантират, че банките имат солидни капиталови резерви, за да се избегнат ситуации като в настоящата банкова криза. Те въвеждат и строги ограничения относно банки в затруднение, като например банкерите на подобни институции няма да получават бонуси, освен ако това не е оправдано

След гласуването докладчикът Арлене Маккарти изтъкна, че финансовите експерти са единодушни, че големите рискове, краткосрочната политика по отношение на бонусите и липсата на капитали, са една от основните причини за финансовата криза през 2008г.

Въпреки твърденията на банките, че са си взели поука, в действителност те увеличаваха възнагражденията и бонусите, изтъкна тя.

Банките се провалиха в това да предприемат необходимите действия, затова ние ще им свършим работата, за да възстановим доверието и вярата в банковата система, коментира още Маккарти.