Много често се получава така, че едно дете, което е било свидетел на престъпление или някакво деяние, често бива разпитвано няколко пъти и то в продължение на много години. Това оказва отражение върху психиката на детето и трябва да бъде избягвано.

Затова правосъдното министерство изготвя пакет от промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които ще имат за цел да облекчат отношението към непълнолетни в съдебната зала.

Заместник-правосъдният министър Вергиния Мичева-Русева заяви, цитирана от БНР, че с предвидените мерки се цели уеднаквяване с международните стандарти.

Целта на предлаганите промени е да се провеждат възможно най-малък брой разпити на децата свидетели. Освен това се поставят кратки срокове за разглеждане на делото за вземане на мярка за неотклонение. Продължителността на мярката за неотклонение ще се намали според международните стандарти.

Трябва да се изготвят оценки, които да дадат ясна представа на съдията, който взима мярката за неотклонение, дали има риск, каква мярка да вземе по отношение на пълнолетния нарушител.

Правосъдното министерство ще обучи 30 служители, които да работят с деца-подсъдими и деца-свидетели. Те ще бъдат разпределени в пет съдилища в страната - районите съдилища в Козлодуй, Варна, Пловдив и окръжните съдилища във Варна и в Пловдив.
Има заявки и от други съдилища, които искат също да се включат, уточни заместник-министър Русева.

Тя коментира и каква е възможността да се вдигне тайната на осиновяването. От Министерството на правосъдието проучват международните практики в областта на осиновяването, за да се реши кой модел да бъде приложен у нас.

Според нея трябва да се даде възможност на хората, които търсят своя корен, да го намерят. В никакъв случай не трябва да се пренебрегват обаче правата на биологичните родители, ако те желаят да запазят тайната и своята самоличност.

В България около 2 милиона души са ангажирани или засегнати от темата за осиновяването.