Главна инспекция по труда и Националната агенция по приходите (НАП) ще се борят за ограничаване на нерегламентираната заетост чрез полагане на труд на пълен работен ден при договор за непълен. Това съобщават от инспекцията по труда.

Двете институции започват съвместна кампания. От приходната агенция са избрали над 2000 предприятия, в които голяма част от персонала е нает на непълен работен ден без икономическа логика за това.

Всяко от тези предприятия в следващите две седмици ще получи писмо, че е поставено под наблюдение заради риск за укриване на данъци и осигуровки чрез договаряне на по-кратък работен ден и съответно по-ниско възнаграждение от реално получаваното.

От Агенцията по заетостта предупреждават, че ако няма промяна в поведението на фирмите по отношение на сключените договори, ще последват съвместни проверки на инспекторите по труда и на данъчните инспектори.

От 2012 г. инспекторите по труда имат право да обявяват трудови договори, сключени за част от законоустановеното работно време, за договори за работа с нормална продължителност, когато се установи полагане на труд извън установеното работно време, без да са налице условия за извънреден труд.

През 2013 г. са установени 146 случая на преминали на пълно работно време работници и служители след намесата на Главна инспекция по труда. От началото на 2014 г. до края на юли случаите са 46. Трудовите инспектори посочват, че най-често нарушенията са в ресторантьорството, търговията на дребно, строителството, в производството на облекло и на хранителни продукти.

Работниците и служителите обикновено отказват да помагат на трудовите инспектори, а без тяхното съдействие установяване на полагане на труд на пълен работен ден при сключен договор за непълен е доста трудно. В тези случаи се налагат няколко последващи проверки, за да бъде доказано безспорно, че работникът или служителят редовно полага труд на пълен работен ден.

Данъчните и трудовите инспектори очакват чрез съвместните проверки ефективността при доказване на това нарушение да се увеличи. Освен това работниците и служителите съгласили се да сключват писмени трудови договори за непълен работен ден и срещу по-ниско от реално получаваното възнаграждение, губят и социални права.