През последните дни инициалите на най-съвременната и ефективна руска зенитна ракета станаха нарицателни по отношение на военно-политическата ситуация в Кавказ.

Най-напред изтече информация, че два дивизиона С-300 ще бъдат разположени в Азербайджан. И тъй като, реално погледнато, страната има два потенциални противника - от юг и от запад, реакцията и в Техеран, и в Ереван беше повече от остра. Появиха се сведения за съсредоточаване на ирански войски на азербайджанската граница, а вездесъщият Игор Мурадян изрази увереност, че арменски диверсанти трябва да унищожат ракетите още на руска територия.

Подобна реакция е разбираема, тъй като те със сигурност ще спасят от възмездие управляващата в Баку династия Алиеви, ако започне военна операция в Нагорни Карабах, или позволи територията на страната да се използва за удар срещу Иран.

Зенитните ракети С-300 лишават от съдържание и смисъл нападателните оръжия, с които разполагат иранците и арменците, тъй като ще престанат да играят ролята на сдържащ фактор.

След това обаче стана ясно, че руската военна база във втория по големина арменски град Гюмри (бивш Ленинакан) също ще получи още един дивизион С-300, който ще бъде прибавен към вече разположения там.

Имайки предвид предстоящата промяна в статуса на базата (нейният контингент от тук - нататък ще бъде задължен да защитава цялата арменска територия), двата дивизиона напълно ликвидират безспорното превъзходство, което имат азербайджанците над арменците в щурмовата авиация.

Без малко да си помислим, че в Кремъл са загрижени за двете бивши съветски републики и се прави възможното да спрат да се избиват!

Сега обаче същите ракети изведнъж се оказаха и в Абхазия, без видима военна необходимост за това. По непотвърдени сведения, от края на войната за Южна Осетия те са разположени и там. Тоест, излиза че малката, полуразпаднала се Грузия, с невероятната способност на нейните ръководители да дразнят руските си колеги, е толкова голяма заплаха за Руската федерация, за да бъде обкръжена с най-съвременните зенитни ракети!
И то след като от августовската война преди две години остана с десетина стари съветски бойни самолета и още толкова вертолета!

Разбира се, никой няма право да изключва факта, че тази страна е управлявана от психично болен президент, но за генералите му тази констатация едва ли се отнася. Те няма как да са изпаднали в амнезия и да са забравили как ги „гази руската мечка" през август 2008г. Така че от военна гледна точка разполагането на С-300 в двете нови, непризнати републики е напълно излишно, естествено ако за противник се възприема режимът в Тбилиси.

Тук трябва да се има предвид следното: тези ракети се управляват само от руски екипажи, подчиняващи се на заповедите единствено на своите истински командири, а не на тези, при които са командировани.

Следователно, ако знаят, че не трябва да допускат никакъв чужд самолет да премине през тяхната зона на отговорност, те ще го свалят, без да го питат откъде е.

В светлината на перспективите на евентуалната военна операция срещу Иран, С-ЗОО са в състояние напълно да провалят от въздуха една американо-израелска военна операция срещу Иран. А с това си разположение, те прикриват коридора за самолетите да бомбардират незащитените северни ирански територии (южните и източните са много добре укрепени).

Според ориентолога Владамир Чуков точно това е и тяхното предназначение. Москва не иска да допусне още един неин съсед и стратегически партньор (като Сърбия и Черна гора) да бъде унизен и поставен на колене.

Затова, въпреки видимо охладнелите руско - ирански отношения в последно време, руснаците няма да позволят геополитическите промени в региона да стават въпреки волята им. И ще защитят ефективно иранското небе.

Въпросът е от кого? Защото самолетите, които биха минали през Грузия и Азербайджан, за да бомбардират Иран (през Турция и Армения няма кой да ги пусне), могат да излетят единствено от България и Румъния, по точно от новите ВВС бази на САЩ - „Безмер" и „Михаил Когълничану".

Дали тогава в Техеран няма да решат да си отмъщават на София и Букурещ? Замислял ли се е някой управляващ в двете балкански столици? Поне засега не си личи.